fallback

С две години закъсняват данните от проверките за площите за биоземеделие

Над 1500 биопроизводители ще бъдат засегнати от заповед, която забранява влизането на нови кандидати по мерките

10:55 | 23.03.17 г.

Със закъснение от две години излизат официалните данни за заявления, площи, бенифициенти, след като са направени първите „кръстосани проверки“, които служат при подпомагане на земеделските стопани. Този повтарящ се „феномен“ в България го няма в Европейския съюз от седем години, когато действа Общата селскостопанска политика. Това каза за предаването "Преди всички" на БНР Веселина Ралчева, председател на Асоциация "Биопродукти", която коментира протестите на представители на аграрния сектор пред земеделското министерство.

“Над 1500 биопроизводители ще бъдат засегнати, ако заповедта, забраняваща нови кандидати по мерките за биоземеделие, остане в сила. От години насам много от промените в наредбите и правилата за прилагането им се случват в последните дни преди новата кампания за подпомагане и заявяване на площи, което поставя всички земеделци в ситуация да са планирали и разчели по някакъв начин стопанската си година, която всъщност отдавна е започнала", посочи Ралчева.

Тя поясни, че стопанската година започва от 1 октомври и завършва по това време на следващата година.

“Самата кампания за подаване на заявления за подпомагане започва всяка година на 1 март. Обикновено през февруари се сещат чиновниците, че има проблеми, че има някъде недостиг на средства, а на други места – проблеми и "изкривявания", както те обичат да ги наричат, и правилата се променят в движение и в последния момент, което поставя земеделците в много тежко положение, каза Ралчева.

Тя е на мнение, че Министерството на земеделието и храните и ДФ „Земеделие“ трябва да са наясно какви нормативни промени са необходими още през юли-август, веднага след края на кампанията за подаване на заявления подпомагане, когато са направени първите „кръстосани проверки“.

Според председателя на Асоциация "Биопродукти" друг проблем на земеделците е, че само у нас има "едно странно разделение на проверките". “Едните се провеждат по всички правила от Техническия инспекторат към ДФЗ и земеделците могат да обжалват резултатите в 10-дневен срок, а другите са се извършвали допреди две години "тайно и без никой да знае по какви правила" от чиновниците в земеделските служби, разкри Ралчева. 

Веселина Ралчева напомни, че от години земеделците възразяват срещу тази практика.

По думите на Ралчева е необяснимо защо в земедеделското министерство не могат да отговорят с решения на протестите на земеделските стопани. 

“Само слушаме на думи как биологичното земеделие е приоритет, а когато се правят бюджети или наредби, или правила, нещата изглеждат по съвсем друг начин", отбеляза тя.

В предходния програмен период правилата за получаване на субсидии бяха толкова тежки, че хората се отказаха да кандидатстват още през втората година, затова накрая на периода бяхме в ситуация да не можем да усвоим предвидените средства. Може би това беше една от причините да се изобрети първата схема за източване на средства, предназначини за съвсем друго – т.нар. "сеитбооборот", което даде възможност на определени фирми и земеделски производители, които имаха информация за това, да получат де факто двойни субсидии на площ, без да полагат почти никакви допълнителни усилия, тъй като изискванията по мярката бяха минимални, минимални бяха и наказанията, ако не изпълниш изискванията, а хората получиха по още 36 лева на декар“, обясни порочната практика в субсидирането Ралчева.

Тя предупреди, че заради тази „добре измислена схема”, освен неусвоените субсидии са взети средства от субсидиите на новата програма, предназначени за животновъдите по агроекологичните мерки и за биопроизводителите по мярка 11.

“Ако заповедта, която изкара фермерите на протест, не бъде отменена, това ще засегне до 1500 производители, решили да се занимават с биопроизводства миналата година, които няма да могат да се включат в мярката и да получават субсидии първата година, когато им е най-нужно да направят този преход. Около 400 биопроизводители също няма да могат да довършват ангажиментите си по предходната мярка 214, и да преминат към следващата нова мярка за биологични култури и да получат подпомагане", смята Ралчева.

Тя прогнозира, че протестите ще продължат, защото земеделците са гневни от ситуацията на свръхзадлъжнялост, в която са ги поставили от земеделското министерство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:44 | 13.09.22 г.
fallback