Еднократни фактори ще продължат да бутат инфлацията нагоре, но без това да доведе до нови резки движения и значително ускоряване на промяната на индекса. С изчерпването на подкрепата от еднократни и сезонни фактори инфлацията ще се успокои и стабилизира на близки до сегашните нива, като преди това е възможно в отделни месеци на 2017 година да отчете и по-високи стойности.
Така коментират колебанията на индекса експерти от екипа „Икономически проучвания“ на УниКредит Булбанк.
Прогнозата им за следващата година е за малко по-висок темп на инфлация. Едва в края на 2018 година икономистите очакват устойчива промяна в потребителските цени от над 2% на годишна база. На фундаментално ниво това се обуславя от постепенното доближаване на икономиката до потенциала ѝ и завръщане на базисните цени в положителна територия.
Те напомнят, че през януари и февруари тази година Националният статистически институт отчете повишаване на цените средно с 1,5% на годишна база, като зад колебанията в индекса на потребителските цени, който преди по-малко от година показваше дефлация от порядъка на 2%, е повишението на цените при хранителните продукти.
"Компонентът на хранителни продукти отчете най-голямото си месечно повишение от близо десетилетие, като се увеличи с 3,5% спрямо декември 2016 г. В голяма степен това се дължи на непреработените храни (зеленчуци, плодове, семена, месо, пълномаслени млечни продукти, яйца, риби и морски дарове)", отчитат специалистите.
За пример те посочват повишението на месечна база при зеленчуците, което за първите два месеца на годината надминава 20%.
Поскъпването на сезонната продукция е очаквано в зимните месеци, но заради по-тежките климатични условия, ефектът се усили, напомнят от най-голямата българска банка.
Основният индекс на потребителските цени и базисната инфлация се движат в различни посоки в началото на 2017 г.