Над половината от преките чуждестранни инвестиции в България за последните 15 години са реализирани в София. Това заяви Владимир Данаилов, главен изпълнителен директор на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции, на форум, където се срещна с търговски аташета, съветници по икономическите въпроси на 20 чужди посолства, както и председатели на двустранните камари в страната.
По данни на БНБ преките чуждестранни инвестиции у нас за периода от 2000 г. до 2015 г. надхвърлят 23 млрд. евро. Почти 53% от тях са реализирани в София.
Чуждите инвеститори са от 77 държави, предимно от Германия, Австрия и Холандия.
“Те се възползват от благоприятните условия за инвестиции в столицата и ниските данъци за бизнеса”, заяви Владимир Данаилов, цитиран от БТА.
Той представи предимствата за инвестиции в София и основните политики на Столичната община за тяхното привличане.
Данаилов подчерта, че една шеста от продукцията на индустрията в страната е съсредоточена в София. Той изброи факти, според които 25% от работната сила на страната е в столицата и произвежда 40% от БВП, а 49% от жителите на града между 25 и 64 години имат университетска диплома.
По думите му в София се развиват много интензивно обещаващи индустрии като информационни технологии и аутсорсинг на бизнес процесите.
“С 25 хиляди специалисти в областта на информационните технологии София се нарежда на трето място в света по брой IT експерти на глава от населението. Бум отбелязват зародилите се сравнително скоро т.нар. креативни индустрии за създаване на електронни игри, като 7% от работната сила на столицата е заета в тази сфера”, информира Данаилов.
Пред БТА той обяви, че основна цел на Агенцията за инвестиции е създаване на портфолио от конкретни инвеститорски възможности в София.
“Събираме данни за предизвикателствата пред чуждия бизнес у нас и им помагаме да стъпят тук, каза Данаилов. – Веднъж месечно агенцията разпространява бюлетин за бизнес активността в София и възможностите за инвестиции. Особено важен е създаденият през миналата година, с приемането на Наредбата за насърчаването на малкия и среден бизнес, инвеститорски клас В за малък и среден бизнес. Този клас дава възможност за придобиване на обект от приватизация без търг, като това е грижа за малкия бизнес – хлебопекарни и малки предприятия до 10-15 човека, които искат да се разширят.”