Международните валутни резерви на България отчетоха месечен спад от 3,2% през януари и в края на месеца достигнаха 23,1 млрд. евро. Това показват най-новите данни в месечния обзор за развитието на икономиката на Министерство на финансите.
Банковите резерви се свиха през януари с 9,3% и имаха най-значим отрицателен принос за общото изменение на валутните резерви. Понижението на банковите резерви изглежда реципрочно на рязкото им увеличение в края на декември и вероятно е свързано със спазване на изискванията към банките по отношение на резервите и капиталовите им буфери, показва анализът на финансовото министерство.
Банкнотите и монетите в обращение бяха другият двигател на намалението на международните резерви, след като се свиха през януари с 3,3% в отражение на сезонно ниското търсене на пари в началото на всяка календарна година.
Депозитът на правителството в БНБ нарасна с 4,3% на месечна база и беше единственият източник на валутни резерви с положително изменение.
Но годишният темп на растеж на международните валутни резерви се ускорява в края на януари до 18,2% при 17,8% месец по-рано, изчисляват в Министерство на финансите.
С най-голям принос беше депозитът на правителството с годишен растеж от 71,3%, следван от банкнотите и монетите в обращение, които нараснаха с 12,1% спрямо края на януари 2016 година, отчитат експертите.
Ключови отношения за валутния борд