Ипотечното и потребителското кредитиране в България нарастват през 2016 г. на фона на раздвижване на жилищния пазар. Обемът на ипотечни кредити в банковата система отбелязва ръст от 1% през изминалата година, а понижението на лихвените нива достигна 88 базисни точки от началото на годината и през октомври средният лихвен процент при новоотпуснатите ипотечни кредити е 4,69%.
Ръст се наблюдава и при новоотпуснатите потребителски кредити, както и постепенно намаление на лихвените нива, откроиха тенденциите в кредитирането през изминалата година анализатори на УниКредит Булбанк.
Въз основа на своите наблюдения и данни за пазара експертите на банката констатират, че през тази година общият обем кредити за граждани и домакинства в банковия сектор бележи ръст от 0,9% на годишна база и достига 18,49 млрд. лв. към октомври (според статистика на БНБ).
Интерес към заеми с по-дълъг срок на издължаване
Растежът е основно при потребителските кредити с по-дълъг матуритет и при ипотечните кредити.
„Наблюденията ни показват, че все повече потребители избират кредити в лева. Обемът на отпуснати ипотечни кредити във валута е едва 15%. Средният размер на отпуснатите ипотечни кредити е 82 хил. лева, при срок за изплащане 22 години. Около 85% от финансираните покупки са на апартаменти и около 14% на еднофамилни къщи“, коментира Крум Алексиев, директор на управление „Маркетинг и клиентски сегменти“ във финансовата институция.
Според данни на агенциите за недвижими имоти в страната пазарът на жилищни имоти отбелязва значителен ръст, като търсенето надхвърля предлагането. Налице е засилен интерес към тристайни и многостайни жилища, коментират от бранша. Според експертите това се дължи на интереса на купувачи, които вземат жилище за собствено ползване, а не с цел инвестиция.
„По отношение на ценовите предложения конкуренцията на банковия пазар предложи постоянно намаление на лихвените нива, с фокус към промоционални предложения и ясна тенденция към индивидуално договаряни условия“, посочи Крум Алексиев.
Той изчисли, че в условията на сериозна конкуренция УниКредит Булбанк запазва пазарния си дял от 19% при ипотечните кредити.
"Кредитополучателите имат възможност и да предоговарят ценовите условия по техния ипотечен кредит, като за първото предоговаряне не дължат такса", информира още той.
Потребителски кредити с по-ниски лихви
На пазара на потребителски кредити тенденцията е сходна с тази на ипотечните – наблюдава се ръст при новоотпуснатите кредити и постепенно намаление на лихвените нива. Общо отпуснатите през 2016 г. потребителски кредити от банките са в размер на 2,678 млрд. лева и 75,8 млн. евро.
Експертите на УниКредит Булбанк отбелязват 10,1% ръст в новите продажби в сравнение с края на 2015 г.
"Кредитите обикновено се теглят за покриване на по-големи разходи за домакинството - ремонт, закупуване на автомобил, доплащане на недвижим имот или рефинансиране на задължения в други банки с цел обединяване на вноските", показват наблюденията на специалистите.
Според тях продължава тенденцията на пазара на потребителски кредити да се предлагат все повече продукти за рефинансиране с цел обединение на текущи задължения при по-добри ценови условия, както и за доплащане на покупка на недвижим имот.
„През 2017 г. ще се запази тенденцията за повишено предлагане и конкуренция между финансовите институции“, прогнозира Крум Алексиев. –"Атрактивните оферти с ясни и прозрачни условия в съчетание със стабилния трудов пазар ще запазят тренда на нарастване на кредитирането, като ще стимулират домакинствата за покупки на нови жилища. Очакванията са догодина да се запази и тенденцията за бавно намаляване на лихвените проценти по потребителски и ипотечни кредити, като ще продължи да се увеличава делът на клиентите, които търсят рефинансиране за обединяване на задължения при по-добри условия.“
Депозити с кратък матуритет
През 2016 г. се запази тенденцията към увеличение на привлечените средства, което доведе до по-висока ликвидност на банковата система. Продължи и намалението на лихвените проценти, повлияно от политиката на Европейската централна банка.
Ръстът на депозитите за домакинствата е 1,8%, спрямо същия период през 2015 г., а общото увеличение на привлечените средства е 7,2%, според статистиката на БНБ.
„От началото на годината намалението на лихвените проценти по срочни депозити е с 0,6%, като през октомври 2016 г. средната лихва за домакинства е 0,63%. Очакваме трендът на намаление да се запази", посочи Алексиев.
Увеличил се е средният размер на спестяванията в банковата система и през тази година клиентите държат средно 5 400 лева влог. През 2015 г. сумата беше 4 900 лева.
Предпочитанията са към депозити с кратък матуритет, показват изчисленията на експертите.
Те откроиха и друга актуална тенденция на пазара на депозити, според която се увеличава обемът на спестяванията в лева спрямо този в чужда валута.
„В търсене на по-добра доходност депозантите все повече променят традиционното си мислене при дългосрочно спестяване и търсят по-рационални решения за средствата си“, твърди Алексиев.
По думите му те се възползват от продукти, чиято цел е по-добра диверсификация на спестяванията – взаимни фондовe, спестовни застраховки и пенсионно осигуряване, които се отличават с дългосрочен характер и умерен риск.
„Драстични промени в поведението на домакинствата през следващата година едва ли ще се наблюдават“, убедени са в УниКредит Булбанк.
В очакване на по-голяма доходност
Анализаторите на най-голямата българска банка очакват да се запази високата норма на спестяване въпреки понижаващите се лихвени проценти по депозитите.
Те обаче препоръчват свободните пари да се насочват към алтернативни продукти с по-висока доходност и по-дълъг хоризонт на инвестиране, като взаимни фондове, допълнително пенсионно осигуряване и животозастраховки със спестовен характер.