От 22 април 2016 г. до 20 декември 2016 г. синдиците на Корпоративна търгавска банка са събрали над 176, 6 млн. лева, пише в писмо на финансовия министър в оставка Владислав Горанов до Десислава Атанасова, депутат от ГЕРБ, в отговор на нейно питане за събиране на вземанията от фалиралата банка.
От обясненията на синдиците Ангел Донов и Кристи Маринова до Горанов се разбира, че досега са образувани 676 изпълнителни производства за връщане на имущество с произход на банката, както и на производства по несъстоятелност срещу юридически лица – кредитополучатели и солидарни длъжници.
Против физически лица, длъжници на банката, се водят повече от 198 изпълнителни производства.
„Предявени са искове срещу бивши администратори на КТБ за присъждане на обезпечение за причинени вреди на банката. Понастоящем са висящи и 88 съдебни дела по подадени от кредитори на банката възражения срещу приети и неприети от синдика вземания по реда на чл. 68 от Закона за банковата несъстоятелност“, отчитат в цифри дейността си синдиците на банката.
За пореден път синдиците на КТБ обясняват, че резултатите от водените дела могат да бъдат очаквани в един бъдещ период от време.
Донов и Маринова напомнят, че на тях им се налага да прилагат „нови процедури в законодателството, по които към настоящия момент няма изградена константна практика“.
Те са категорични, че от съществено значение за попълване на масата на несъстоятелността, дори и при положително разрешаване на съдебни спорове в полза на синдиците, има и обезпечеността на отпуснатите от банката кредити, както и наличието на имущество на длъжниците, по отношение на което се се предприемат обезпечителни мерки.
Синдиците уверяват, че до този момент са положили максимални усилия за събиране на вземанията на банката, дори и на тези, които са оценени с нулева пазарна стойност.
Според тях „усилено продължава работата по извършване на анализ и предявяване на искове по Закона за банковата несъстоятелност и Закона за задълженията и договорите, предявени в двугодишния срок от откриване на производството по несъстоятелност на КТБ“.
„Срещу предприетите действия по отношение на активи със значителни размери на длъжници на обявената в несъстоятелност КТБ се използват всякакви начини за осуетяване на попълване на масата на несъстоятелността“, оплакват се синдиците, въпреки че според тях те са предявили позволените от българското законодателство искове срещу съответните дружества.