Икономиката на България се развива, но на страната ѝ трябва много по-висок растеж, за да има по-високи доходи. Това заяви в ефира на БНТ проф. Христина Вучева, бивш министър на финансите.
Според нея, за да бъде България богата държава и да има перспективи, е необходимо да се отделят много повече средства за образование. "В последните 25 години не го направихме и сега нито сме богати, нито образованието е на ниво", посочи Вучева.
Тя обаче уточни, че ако направим сравнение с някои други страни, ще видим, че не сме чак толкова бедни, колкото се изкарваме. "Разбира се, че има проблеми и те трябва да бъдат решени точно сега - между първо и второ четене на бюджета. Икономиката ни все пак се развива, но на нас ни трябва много по-висок растеж, за да има по-високи доходи", обясни експертът.
По думите на Вучева заемите, които планира правителството, не са чак толкова стряскащи, но все пак може да се мине без новия дълг, защото във фискалния резерв има достатъчно пари (бел. ред. 14,2 млрд лв. към края на октомври 2016 г.) Съгласно записаното в макрорамката за 2017 г. максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет по реда на Закона за държавния дълг, е 1,2 млрд. лв. От тях 800 млн. лв. са за рефинансиране на вътрешен дълг, а останалите 400 са предвидени като опция за взимане на заем от Банката за развитие на Съвета на Европа за съфинансиране на европроекти. Припомняме, че вече няколко пъти от финансовото министерство обявиха, че догодина няма да излизаме на международните пазари, а плащанията по падежиращата през 2017 г. емисия еврооблигации за 950 млн. евро ще са от фискалния резерв.
Според Христина Вучева проблемът е, че у нас няма достатъчно механизми за контрол на харченето на фискаления резерв. "Не е страшно, и да бъде взет нов дълг, защото в ЕС ние сме с най-ниски равнища относно задълженията, но е много е важно кой ще бъде следващият министър на финансите и дали той ще бъде в час с бюджета", категорична е Вучева.
По темата се включи и бившият социален министър Иван Нейков. Според него в този бюджет няма новости и радикални реформи и промени. "Не виждам и възможност за висок долен таван на пенсиите, както някои политици поискаха. Това по-скоро са някакви препратки към предстоящите избори", каза още Нейков.
Предстои днес парламентарната Комисия по бюджет и финанси да приеме на второ четене Закона за държавния бюджет за 2017 г.
Повече по темата може да видите тук.