Бюджетът за образование е добре балансиран и дава добра заявка за реформи, каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria бившият министър на образованието Сергей Игнатов. Според него увеличението на учителските заплати не е достатъчно и вероятно ще покрие само предвидената за 2017 г. инфлация.
„Нека не забравяме откъде тръгваме. Всички, които искат повече пари, имат право, защото заплатите в България са унизително ниски. Искаме по-висок стандарт на живот, който сe приближава до тoзи в страните от Централна и Западна Европа, но това няма как да стане изведнъж“, поясни още Игнатов и допълни, че увеличението на разходите за образование и наука през следващата година е 9%.
Според бившия образователен министър основна цел на новите разчети е реформата в предучилищната система. „В близките години всички ще видят положителните резултати. През 2030 г. България ще изглежда много по-добре и това ще бъде благодарение на усилиятa, които полагаме сега. Заложени са средства преди всичко за реформа в сектора. Парите за учителите са малко, но нека не забравяме, че най-важното нещо е образованието на нашите деца“, каза още Игнатов.
Той подчерта, че системата има много проблеми, предимно с обучението на най-малките деца в предучилищна възраст. Привличането на млади учители с подходящо професионално образование също е предизвикателство, допълни Игнатов. Според него основна пречка за подбора на походящи кадри е именно ниското заплащане.
„При наличните средства нека се концентрираме върху това, какво реално можем да направим сега. Трябва да обърнем повече внимание на отпадащите от системата деца. За съжаление, в повечето случаи те са от семейства, в които майчиният език не е български. Необходимо е да подготвим учителите да работят с такива деца. А това не е бърз процес“, обясни Сергей Игнатов.
Повече по темата и още от разговора с бившия образователен министр може да видите във видеото.