В проектобюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2017 г. са предвидени 160 млн. лв. повече в сравнение с бюджета за тази година. В същото време публикуваният законопроект за държавния бюджет залага като приоритет подобряване на функционирането на системата на здравеопазването.
Няма нито един лев увеличение на бюджета на НЗОК за догодина в сравнение с 2016 г. Това заяви д-р Венцислав Грозев, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), пред БНР.
„Тези 160 млн. лв., които се декларират, са разпределени така в бюджета на НЗОК, че идеята за натоварването на извънболничната помощ, за увеличаване на нейната значимост, и по този начин за спестяване на средства от скъпоструваща болнична помощ, изобщо не кореспондира с тези идеи”, посочи Грозев.
По думите му „всичко отива в т. нар. резерв и никой не знае впоследствие къде отиват парите, сиреч могат да се прехвърлят от параграф в параграф”.
Междувременно представители на работодателите и на пациентите също изразиха недоволство от проектобюджета на здравната каса за следващата година.
Както всяка година Министерство на финансите ни спуска някакъв бюджет и рамка, която ние трябва да поемаме, коментира Пламен Таушанов от Българската асоциация за закрила на пациентите.
Боян Бойчев от Асоциацията на индустриалния капитал е гласувал "против" при приемането на проектобюджета на НЗОК, като сред причините за това са методологията на изчисляването му и липсата на контрол върху разходите.
Проектът на Закон за бюджета на НЗОК за 2017 г. беше разгледан от Надзорния съвет на фонда миналата седмица. В него се предвижда разходите да бъдат близо 3,5 млрд. лв.
Българският лекарски съюз (БЛС) предлага бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за следващата година да бъде увеличен с 235 млн. лева. Съсловната организация смята, че парите са необходими за извънболничната медицинска помощ, за да има повече направления за преглед при специалисти.