fallback

Бюджет 2017 – повече пари за образование, здравеопазване и отбрана

Министерство на финансите очаква слабо забавяне на икономическия ръст до 2,5% през следващата година

20:01 | 26.10.16 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Приоритетите в Бюджет 2017 са фокусирани върху мерки, свързани с насърчаване на реформите в сектор „Образование", поддържане на модерни и боеспособни въоръжени сили и развитие на отбранителните способности на страната, подобряване на функционирането на системата на здравеопазването, както и изпълнение на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.

Това е записано в законопроекта за държавния бюджет на Министерство на финансите. Заедно с него ведомството на Владислав Горанов обяви и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г., която представлява мотивите към него.

Растеж на БВП

Очакванията за реалния растеж на БВП са той да се запази на относително стабилни нива за периода 2018-2019, като през догодина слабо ще се забави до 2,5%, но след това се очаква постепенното му ускоряване до 2,7%.

Вътрешното търсене ще бъде водещо за растежа както по линия на потреблението, така и на инвестициите.

В настоящата прогноза се запазват целите за дефицита за периода 2017-2019 г., съответно на 1,4%, 1% и 0,5% от БВП, заложени в пролетната средносрочна бюджетна прогноза.

Приходите, помощите и даренията по Консолидираната фискална програма (КФП) за периода 2017-2019 г. се движат в границите между 38,4% и 37,7% от БВП.

Тенденцията за лек спад през годините, при очакван ръст през 2017 г. спрямо очакваното изпълнение на приходите за 2016 г., е в резултат на мерките за повишаване на събираемостта на данъчните приходи, промените в социално-осигурителната политика и прехвърляне на неданъчни приходи за 2017 г., разчетени в програмата за 2016 година, посочват от Министерство на финансите.

Според експертите на Владислав Горанов общите разходи по КФП в средносрочен план показват тенденция на намаление от 39,8% от БВП през 2017 г. до 38,2% от БВП през 2019 година.

През периода 2017-2019 г. данъчната политика ще запази ниските нива на данъчно облагане при преките данъци, като прехвърли данъчната тежест от преките към косвените данъци.

Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. предвижда увеличаване на размера на минималната работна заплата от 1 януари 2017 г. на 460 лв. и запазване на този размер за 2018  и 2019 година.

Публични финанси

Спазено е изискването средствата за отбрана за следващата година да не са по-ниски от размера на одобрения минимум за сектора на отбраната в съответствие с решението на Консултативния съвет за национална сигурност при президента от 27 април 2015 г., като е осигурен ресурс за придобиване на авиационна техника и на многофункционални модулни патрулни кораби за Военноморските сили.

В областта на здравеопазването приоритетни направления и дейности остават спешната медицинска помощ, електронното здравеопазване, майчиното и детско здравеопазване, лечебните заведения за болнична помощ, както и лекарствената политика.

За реализиране на приоритетите в областта на образованието ще се изпълняват интегрирани мерки и действия за гарантиране на равен достъп до качествено образование и професионална подготовка и растеж, основан на знанието и науката и развитието на младите хора, и привличането на млади учители в системата на средното образование.

Още преди да станат ясни параметрите на Бюджет 2017 г., по време на срещите си със представители на МВФ и Световната банка министърът на финансите Владислав Горанов България обяви, че ще увеличи парите за образование с 223 млн. лв.

В бюджета за тази година те също бяха увеличени с близо 140 млн. лв. и достигнаха 3.1 млрд. лв. Премиерът Бойко Борисов също съобщи, че увеличава заплатите на учителите с 10% от началото на 2017 г.

Осигурителната политика за периода 2017-2019 г. предвижда запазване на съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване.

За 2017 и 2018 г. се повишава размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии" на ДОО с по един процентен пункт, като целта е да се намали недостигът от средства по бюджета на ДОО и субсидирането му от държавния бюджет.

От догодина е предвидено и увеличаване на осигурителната вноска за фонд „Пенсии" за лицата по чл. 69 от КСО с 20 процентни пункта.

Пенсионната политика предвижда от 1 януари 2017 г. постепенно да се увеличава тежестта на една година осигурителен стаж в пенсионната формула с процент, равен или по-голям от процента, определен по правилото на чл. 100 на КСО.

За 2017 г. процентът за всяка година осигурителен стаж е 1,126 (2,4% увеличение).

От 1 януари 2017 г. необходимият осигурителен стаж за придобиване право на пенсия се увеличава с по два месеца всяка година до достигане на 35 г. и 8 месеца за жените и 38 г. и 8 месеца за мъжете през 2019 година.

Още преди да е ясна рамката на проектобюджета, изтече информация какво ще е  разпределението на част от публичните финанси. От бюджета на НОИ няма да има повече средства за майчинството и обезщетения за безработица, но затова пък ще се вдигнат осигуровките.

Планираният ръст на минималната заплата на 460 лв. ще доведе до ръст на минималните доходи, върху които хората се самоосигуряват.

За земеделците минималната сума, върху която се осигуряват, се запазва. Запазва се и максималният доход, върху който ще се плащат осигуровки – 2 600 лв. Максималната пенсия и догодина остава 910 лв.

Минималната пенсия ще се повиши чак през юли с 4 лв. Тогава ще има и актуализация на останалите пенсии – най-вероятно с 2,4%.

Майките ще продължат да получават 340 лв. за отглеждане на детето от 1 до 2-годишна възраст. Ще получат обаче бонус, ако се върнат по-рано на работа. Новост е и задължението на НОИ да уведомява хората година преди да навършат възрастта за пенсия при какви условия ще се пенсионират.

От 2017 г. всяка година стаж ще тежи повече при определяне размера на пенсията. Пенсионерите, които продължат да работят, ще имат право само веднъж годишно да искат преизчисляване.

За безработните се запазва минималното обезщетение, което те получават – 7,20 лв. на ден. Променят се обаче периодите, за които то се изплаща. Например, ако имаме над 12 години стаж от 2002 г. насам , и сме останали без работа, НОИ ще ни изплаща обезщетение цяла година.

Стажът и възрастта за пенсия продължават да растат с по два месеца на година до достигане на 65 години и за мъже, и за жени, както е предвидено в Кодекса за социално осигуряване. Така за да се пенсионират догодина за най-масовата трета категория труд, мъжете трябва да са на 64 години и да имат 38 години и 4 месеца стаж. За жените стажът е 3 години по-малко. Те трябва да са на 61 години.

В Бюджет 2016 бяха заложени над 20,623 млрд. лева приходи, помощи и дарения, от които  малко над 18 млрд. лева се очакваха като данъчни постъпления.

За разходи бяха предвидени 10,946 млрд. лева, от които малко под 10,5 млрд. лева за бюджетни трансфери.

Какво ще е разпределението в Бюджет 2017 предстои да се уточни след обсъждането на параметрите със социалните партньори и след дебатите в парламента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:18 | 13.09.22 г.
fallback