Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България предлага бюджетът за първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП) за 2017 г. да бъде 225 млн. лв., или 8% от здравноосигурителни плащания на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
За сравнение, бюджетът за първична извънболнична медицинска помощ за 2016 г. беше 6,4% от здравноосигурителни плащания на касата.
Предложението е направено в писмо, изпратено до премиера, до парламентарната комисия по здравеопазване, до министрите на здравеопазването и на финансите, до управителя на Националната здравноосигурителна каса.
От сдружението посочват, че през последните пет години се налага тенденцията на намаляване на бюджета за извънболнична медицинска помощ като процент от бюджета за здравноосигурителни плащания на НЗОК. Твърдението е подкрепено със статистика, според която бюджетът за ПИМП от 2012 г. до 2016 г. ежегодно намалява.
Допълнителни дейности, които личните лекари трябва да извършват, нямат финансово покритие, което е довело до намаляване на приходите на практиките при увеличен обем на работа, допълват от сдружението.
Личните лекари не получават заплати, а от приходите на практиката си осигуряват възнаграждение и осигуровки на сътрудниците си, наеми, консумативи, осигуряване на заместник и необходимите за работата технически средства., допълва се в писмото.
Недостатъчното финансиране води до влошени условия на труд и съкращаване на персонал, което не е предпоставка за подобряване на качеството на дейността ни, допълват лекарите.
От сдружението настояват да има два отделни бюджета - за първична извънболнична медицинска помощ и за специализирана извънболнична помощ, като не се допуска прехвърляне на средства от бюджета за ПИМП в други пера.
Общопрактикуващите лекари настояват потребителската такса да е задължителна за всеки. Ако някоя институция реши, че трябва определени групи да бъдат освободени от нея, то същата да покрие този разход в полза на освободеното от нея лица. Освободените от плащане на такса по повод налично заболяване да не заплащат потребителска такса само при прегледи, свързани със заболяването, предлагат още от сдружението.
Проектът на Закон за бюджета на НЗОК за 2017 г. беше разгледан от надзорния съвет на фонда преди дни. В него се предвижда разходите да бъдат близо 3,5 млрд. лв.
Българският лекарски съюз (БЛС) предлага бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за следващата година да бъде увеличен с 235 млн. лева. Това каза пред БНР председателят на организацията д-р Венцислав Грозев.
Съсловната организация смята, че парите са необходими за извънболничната медицинска помощ, за да има повече направления за преглед при специалисти.