Излишък от 3,388 млрд. лв. по консолидираната фискална програма (на касова основа) за деветмесечието на 2016 г. очаква Министерството на финансите.
За сравнение, за същия период на 2015 г. е бил отчетен излишък по КФП в размер на 632,6 млн. лв. /0,7 процента от БВП/, което означава, че като относителен дял в БВП бюджетната позиция се подобрява с 3,1 процентни пункта, съобщават от пресцентъра на министерството.
Преди две седмици обаче по време на визитата на Международния валутен фонд (МВФ) в България от фонда заявиха, че очакват дефицитът в края на годината ще бъде около 1% от БВП, или около 900 млн. лева. Това означава натрупване на дефицит в размер на 4,3 млрд. лева само за трите месеца отсега до декември.
През септември е продължила тенденцията на превишение на приходите над разходите по КФП, основно в резултат на по-високите данъчни и неданъчни приходи по националния бюджет. Разходите са на по-ниско ниво и както е било посочено най-големите суми за разплащане на инвестиционни разходи обичайно се осъществяват в края на годината, след приемането на извършените дейности. Подобрението от страна на текущото превишение на приходите над разходите по сметките за средства от ЕС върху салдото по КФП е значително, като излишъкът по европейските средства е в размер на 1,6 процента от прогнозния БВП.
Приходите и помощите по КФП към края на септември се очаква да бъдат в размер на 25,690 млрд. лв. /77,8 процента от годишния разчет/, като спрямо същия период на 2015 г. се отбелязва ръст от 1,527 млрд. лева. Ръстът спрямо предходната година се дължи на по-високите данъчни и неданъчни приходи, които нарастват с 1,936 млрд. лв., докато постъпленията от помощи са по-ниски. Изпълнението на постъпленията от помощи спрямо разчета за годината е 91,8 процента.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) към септември се очаква да бъдат в размер на 22,301 млрд. лв., което е 64,1 процента от годишния разчет. Разходите за същия период на миналата година са в размер на 23,529 млрд. лева.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към септември от централния бюджет, възлиза на 611,5 млн. лв., което е в съответствие с действащото към момента законодателство.
Цялата минала година приключи с дефицит по КФП в размер на 2,47 млрд. лева или 2,9% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) за годината. Общо приходите през миналата година растат с 2,8 млрд. лева до 32,2 млрд. лева, а разходите са 34,67 млрд. лева или с 2,19 млрд. повече. Вноската на България в бюджета на ЕС през миналата година е в размер на 946 млн. лева.