fallback

Девет застрахователни компании ограничавали ценовата политика на посредниците си

КЗК установи, че има нарушени права в търговските взаимоотношения

19:51 | 28.09.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) установи, че са налице условия, които са нарушени при уреждането на търговски отношения между девет застрахователни компании и техни застрахователни посредници.

По този начин е ограничена възможността на пoсредниците да правят отбив на крайните си клиенти за сметка на собственото си възнаграждение.

С решение на независимия орган от 22 октомври 2014 г. за извършване на секторен анализ на конкурентната среда на застрахователна дейност КЗК е поискала от застрахователните дружества информация и документи, свързани с условията по прилагане на договорни взаимоотношения.

Оказва се, че девет от застрахователните компании не са освободени от решение на КЗК от забраната по чл. 15, ал. 1 от Закона за защита на конкуренцията по споразуменията, съдържащи ограничения, които премахват ползите от груповото освобождаване (твърди ограничения), съгласно посоченото в чл. 4 от Регламент (ЕС) № 330/2010 г1.

Твърдото ограничение се отнася до утвърждаването на цените на препродажба.

Това са споразумения или съгласувани практики, които трябва да установят фиксирана или минимална препродажна цена или фиксирано, или минимално ниво на цените, с които трябва да се съобразява купувачът.

По този начин обаче се ограничават застрахователните посредници, защото не могат да поделят с клиента си своята комисионна, било фиксирана или променлива.

За да се избегне включването на такова твърдо ограничение в споразумението, посредникът трябва да бъде свободен да намали ефективната цена, която клиентът плаща за своя сметка, без да намалява приходите за принципала, посочват от КЗК. 

Когато обаче са налице тези условия, застрахователните посредници са косвено ограничени да правят отстъпки от собствената си комисионна в полза на ползвателите на застрахователни услуги, в резултат на което пряко се засяга възможността им да водят самостоятелна политика при определянето на цената, която има водеща роля за привличането на клиенти за сметка на конкуренцията.

Възможността на посредниците да правят отбив от цената на застраховката за сметка на собственото си възнаграждение е съществен елемент от конкуренцията между тях, напомнят от КЗК.

Специалистите на комисията са категорични, че ако има фактическа забрана, която ограничава ценовата политика на посредниците, това може да доведе до поддържане на цените на препродажба и съответно нарушаване на ефективната конкуренция.

„Получените данни пораждат сериозна загриженост от нарушения на пазара, които изискват внимателна преценка. Подобна политика при комисионните отстъпки не може да се ползва от груповото освобождаване, предоставено от регламента относно вертикалните споразумения и съгласуваните практики, и не е в състояние да изпълни условията за индивидуално освобождаване от забраната по чл. 15 от ЗЗК, установени в чл. 17 от ЗЗК“, пише в решението на КЗК.

Заключението на комисията с председател Юлия Ненкова е, че са налице ограничения на конкуренцията във вертикалните споразумения между застрахователни компании и застрахователните посредници, а това дава основание за основателни съмнения за извършени нарушения от застрахователните компании.

Като има предвид фактите и наложените изводи, КЗК образува производство за установяване на евентуално извършено нарушение от страна на дружествата: ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп“ АД, ЗАД „Алианц България“АД, ЗАД „Енергия“АД, „Застрахователно дружество ЕИГ Ре“ АД, ЗК „Надежда“ АД, ЗЕАД „ДаллБогг: Живот и Здраве“ ЕАД, „Застрахователно акционерно дружество Алианц България Живот” АД, ЗАД „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп”” АД и „ОББ - МетЛайф Животозастрахователно Дружество“ АД.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:08 | 11.09.22 г.
fallback