fallback

Банките активно чистят лошите дългове

Банките са възложител на 53% от подадените за събиране необслужени задължения, отчитат от Асоциацията на колекторските фирми

12:51 | 31.08.16 г. 22

Банките са започнали активно да чистят портфейлите си от лоши дългове, сочат данните на Асоциацията на колекторските фирми. Статистиката им показва, че през първото полугодие възложените взимания на фирми растат с 20% на годишна база, което се дължи основно на активността на банките.

Общата сума на възложения дълг за събиране през първите шест месеца на година расте с 11% до 1,11 млрд. лева, но случаите намаляват, е видно от публикуваните данни на организацията. Причината е именно в банковите вземания, чиито размер е по-голям. Средният размер на взиманията расте с 42 на сто до 1 104 лева.

Банките са възложител на 53% от общия обем на необслужвани задължения, подадени за събиране.

В последните месеци банките се стремят да изчистят лошите си дългове, а стрес тестовете допълнително са ги мотивирали, коментира председателя на Асоциацията Райна Миткова.

„През 2014 година и 2015 година задълженията на домакинствата се формираха основно от сметки към телекоми и ютилити компании, докато към края на 2015 година и 2016 година към тях се прибавят и дългове по изтеглени потребителски кредити“, обясни членът на Асоциацията на колекторските фирми Зорница Димитрова.

От организацията съобщават още, че расте броят на отпуснатите бързи кредити. Институциите пък започват да продават лошите дългове на по-ранен етап, а не аутсорсват събирането им.

По отношение на междуфирмените вземания ръстът на възложените взимания е от 20% до 89 млн. лева. От Асоциацията отчитат стабилизиране и по-малко фалити на фирми, но задлъжнялостта на фирмите остава висока – в размер на 210%.

Сред основните причини за финансовите затруднения на бизнеса у нас остават секторната цикличност, както и лошото управление на ликвидността, коментират колекторите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:11 | 12.09.22 г.
fallback