В края на първото тримесечие на 2016 г. делът на банките с чуждестранна собственост нараства до 72,6% от 67,8%, колкото бе към 31 март 2015 г. Tова показват данните от тримесечното издание „Банките в България“, подготвено от управление „Банков надзор“ на Българска народна банка (БНБ), което съдържа кратък аналитичен обзор за състоянието на банковата система през първата четвърт на годината.
Така в края на отчетния период пазарният дял на местните банки се свива до 23,3% от 24,2%, колкото бе в края на първото тримесечие на миналата година.
Графика: БНБ
Структурни промени в баланса на системата
Според доклада през първото тримесечие кредитите и депозитите в банковия сектор намаляват, а капиталовата адекватност се подобрява.
Намаление се наблюдава по всички основни направления на кредитирането, а при депозитите нарастване е отчетено при депозитите на сектор „Държавно управление“, на други финансови предприятия и на домакинства, докато спад отбелязват привлечените средства от кредитни институции и от нефинансови предприятия.
През първото тримесечие на 2016 г. активите на банковата система намаляват до 87,1 млрд. лв., или с 388 млн. лв. (0,4% на тримесечна база) спрямо отчетеното в края на 2015 г. Влияние оказват по-ниските свръхрезерви заради въведената от началото на годината отрицателна лихва по тях, депозитите в банките, както и консолидирането на балансите на Юробанк България и придобитата от нея клонова мрежа на Алфа банка в България.
В структурата на активите през първото тримесечие на 2016 г. БНБ наблюдава по-съществено понижение на паричните салда при централната банка, докато дълговите ценни книжа се увеличават. Към 31 март 2016 г. делът на паричните средства в активите на банковата система намалява до 15,7% от 19% в края на декември 2015 г. Същевременно делът на другите депозити на виждане нараства до 3,2% от 1,9%. Общата статия „Пари и парични салда в централни банки и други депозити на виждане“ съставлява 18,9% от активите при 20,9% в края на предходното тримесечие.