Благоприятното икономическо развитие на Източна Европа в последните една – две години е резултат от действието на краткосрочни фактори. Това са ниските цени на горивата, ниските лихвени проценти, ефектите върху пазара на труда от миграцията към по-развитите страни. Това коментира икономистът Евгений Кънев пред Bloomberg TV Bulgaria.
Той посочи още, че работодателите в Източна Европа заради миграцията са принудени да наемат по-възрастни хора, което пък стимулира потреблението.
Тази ситуация според него не е дългосрочно устойчива, защото в бъдеще регионът ще разчита все по-малко на еврофондовете. Освен това по думите му тези страни дългосрочно не са толкова притегателни за инвестиции, тъй като поради застаряващото население нямат достатъчно развити вътрешни пазари, с изключение на Полша и Румъния.
Всички тези страни са изключително зависими от Германия като част от тяхната верига за добавена стойност, посочи Кънев.
За данъците в България той коментира, че страната има ниски ставки на преките данъци, но разполага с една от най-широките бази за облагане.
В един момент според икономиста ще се върви към конвергенция на данъчните системи в ЕС, но това трябва да става, като се прецени коя система ще стимулира в по-висока степен растежа. Brexit ще се отрази на този процес, тъй като с излизането на Великобритания от ЕС Източна Европа губи голям поддръжник на динамичните данъчни системи на държавно ниво, заяви Евгений Кънев.
Вижте още във видеото:
Можете да гледате още в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.