fallback

АББ: Оценката на качеството на активите показа стабилността на банковия сектор

Резултатите са гаранция за запазване на стабилността и доверието в банковата система, смятат от асоциацията

14:51 | 13.08.16 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Банките в България демонстрират устойчивост и стабилност. Това е видно от резултатите от проведените от Българската народна банка (БНБ) оценка на качеството на активите и стрес тестове на сектора, посочват от Асоциацията на банките в България (АББ).

Според централната банка банковата система у нас се справя успешно в условия на симулирана кризисна ситуация.

Резултатите и анализът на БНБ показват, че секторът се представя изключително добре при направената проверка, като нивото на основния капитал – т.нар. капитал от първи ред, в резултат на направената оценка на активите, се променя незначително – от 20% на 19% за системата, оставайки в пъти по-високо от нормативно изискваните 4,5%, както и значително над средното ниво за страните от ЕС.

Видно е, че при базисния сценарий за стрес тестовете посоченият капитал на банките дори нараства – до над 22%, а при утежнения вариант на стрес тестове – намалява до 14,4%, което отново е забележимо по-високо ниво от минимално изискваното според банковите регулации – 4,5%, обобщват от АББ.

Управителният съвет (УС) на АББ смята, че резултатите от оценката на активите и направените стрес тестове са гаранция за запазване на стабилността и доверието в банковата система. Те показват, че банките в България като цяло са подготвени да отговорят на местни и глобални предизвикателства, породени от промени в икономическата среда.

Приключилата проверка и резултатите от нея позволяват на банките да продължат да работят и да се развиват в нормална среда, като подкрепят растежа на националната икономика и се стремят все по-адекватно да отговарят на потребностите от финансови услуги на клиентите им, пише в прессъобщението на АББ.

Оценката на качеството на активите на банките в България, която е част от симулацията на стресови за сектора ситуации, беше извършена между 15 февруари и 29 юли 2016г. За нейното успешно осъществяване БНБ публикува указания по организацията и управлението на проверката на активите и по осигуряване на приложимостта на методологията на Европейската централна банка (ЕЦБ) за оценка на качеството им.

Тази оценка се извършва за първи път в България, като цели по-голяма прозрачност при операциите на банките и повишаване на доверието към банковия сектор. Тя беше извършена при по-голям обхват на проверката, в сравнение с познатия ни от европейската и международна практика, като се проведе за всички банки в страната и за около 75% от техните кредити.

След извършената оценка на активите БНБ проведе стрес тестове, които да покажат способността на банките да реагират в условията на симулирана криза. По този начин се цели да се гарантира, че българските банки са достатъчно подготвени да отговорят адекватно и ефективно на предизвикателствата, пред които секторът би се изправил в случай на продължителни сътресения в икономиката.

Основен принцип при прегледа на качеството на активите беше максималното придържане към подхода на ЕЦБ при оценката на банковия сектор, извършена през 2014г. на европейско ниво. При стрес тестовете БНБ се придържаше към основните допускания, заложени в методологията на Европейския банков орган за извършване през 2016 г. на стрес тестове на най-големите европейски банки. За напредъка по извършването на оценката на активите и стрес тестовете текущо бяха информирани Европейския банков орган и Европейската комисия, уточняват от АББ.

„Банковата общност в България очаква занапред надзорната дейност да продължи да се извършва при стриктно спазване на нормативните изисквания, в т.ч. и европейски, при поощряване на запазването и развиването на добрите банкови практики и благоразумното поведение на кредитните институции в страната“, надяват се от АББ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:25 | 14.09.22 г.
fallback