Fitch Ratings повиши кредитния рейтинг на Обединена българска банка АД (ОББ) и потвърди тези на Райфайзенбанк България ЕАД и Първа инвестиционна банка АД (ПИБ), гласи решението на агенцията, поместено на нейния сайт.
Международната компания повиши оценката си за рейтинга на ОББ от В на В+, като перспективата е стабилна. Същевременно Fitch Ratings потвърждава дългосрочния рейтинг на Райфайзенбанк на ниво от BBB- с негативна перспектива и на ПИБ от B- със стабилна перспектива.
Потвърждението при Райфайзенбанк се дължи на потенциалната подкрепа от едноличния ѝ собственик – австрийската Raiffeisen Bank International (RBI). От Fitch смятат, че е налице висока вероятност българското подразделение да получи подкрепа, ако се наложи, от банката майка заради стратегическото значение на дъщерната й банка за цялостната дейност в региона на Централна и Източна Европа. Негативната перспектива Fitch отдава на рисковете в кредитния профил на RBI.
Оценката на компанията за ОББ и ПИБ се базира на техните подобрени финанси. Според Fitch двете банки биха могли да разчитат на подкрепа от държавата заради приетата европейска директива за възстановяване и преструктуриране на банки, според която обезпечените кредитори трябва да участват в евентуално реорганизиране и покриване на евентуални загуби, ако банките не получат държавна подкрепа. Например, за ОББ се казва, че не може да разчита на банката майка National Bank of Greece, която притежава 99,9% от нея, заради ниския рейтинг на гръцката банка.
Като цяло Райфайзенбанк и ОББ имат нисък риск пред рефинансирането си, тъй като се финансират сами чрез местни депозити и разполагат с висока ликвидност.
Потвърденият рейтинг при ПИБ се базира и на това, че няма съществени промени във финансовите показатели спрямо последната оценка, която бе публикувана съвсем скоро, през май 2016 г.
При ОББ повишението отразява подобрения рейтинг за жизнеспособност.
За профилите на Райфайзенбанк и ОББ от Fitch посочват техните умерен апетит за риск, значителни капиталови буфери и солидна депозитна база и висока ликвидност. Подобрението при двете банки си личи от постепенното намаляване на необслужваните кредити, за което от агенцията смятат, че ще продължи през 2016 г. и в следващите години.
Като цяло според Fitch оперативната среда за българските банки ще остане трудна през втората половина на 2016 г. заради потиснатото кредитно търсене, ниските лихви и растящата конкуренция. Компанията счита, че провеждащите се проверки на качеството на активите и реформи в надзора ще спомогнат за възстановяване на общественото доверие в банковия сектор.
Рейтинговата агенция смята, че банките разполагат с достатъчни капиталови буфери, за да поемат значителни допълнителни кредитни провизии, които могат да произтекат от проверката на активите.
Потиснатото вътрешно кредитно търсене, придружено с по-ниски пазарни лихвени проценти, се отразяват на рентабилността на българските банки. Въпреки това резултатите им са сравнително добри спрямо представянето на конкурентите им в региона заради все още високите маржове.
Кредитната активност едва ли ще се възстанови през второто полугодие, особено сред фирмите, а натискът върху маржовете ще се увеличи, тъй като възможността за допълнително намаляване на лихвите по депозитите е ограничена, пише Fitch.
Свързани компании: