Проблемът на държавните финанси не е с дълга, а с трупането на дефицити. Това е тенденция, която продължава от 2009 г. насам, а правителството няма ясна стратегия, базирана на структурни реформи, за овладяване на дефицита. Така финансовият анализатор Любомир Дацов коментира въпроса влиза ли България в дългова спирала.
В предаването "Светът е бизнес" с Ивайло Лаков по Bloomberg TV Bulgaria Дацов посочи, че липсата на такава стратегия е сериозен проблем.
Той представи данни за нетния държавен дълг на България, като посочи, че той не се ускорява от 2014 г. насам. В края на 2014 г. нетният дълг на страната достига около 16 млрд. лв. През 2015 г. е отчетен приблизително 17,3 млрд. лв нетен дълг, а през първото тримесечие на 2016 г. неговата стойност възлиза също на около 16 млрд. лв.
"Още през 2014 г. започна стабилизацията на икономиката на страната ни. Следваше към настоящия момент да нямаме дефицит или той да е леко над нулата, но проблемът е, че от 2009 г. досега всички правителства правят дефицити и оттам се трупат и дълговете. Лошото е, че и сегашното правителство няма стратегия за овладяване на дефицита", каза финансистът.
Дацов коментира и актуалната тема за излизане на Великобритания от ЕС. По думите му основният проблем е политически. От макроикономическа гледна точка не се очакват големи загуби за страните, които ще останат в ЕС.
Според финансовия анализатор Великобритания няма да напусне ЕС. Ако обаче се сбъдне обратният сценарий, държавата и хората в него ще загубят в много отношения. Според Дацов в период до две години негативният ефект върху Великобритания ще бъде налице. Един подобен урок ще повлияе върху позицията на останалите страни и натиска за излизане от блока, коментира финансистът.
Целия разговор може да гледате в сайта на Bloomberg TV Bulgaria