Базисен доход от 250 лева на дете и 500 лева на възрастен - това е възможно в България според изчисленията на Българския съюз за директна демокрация. Въпросът беше повдигнат, след като в Швейцария на референдум беше отхвърлена идеята за базисен доход от 2500 франка.
Според Лилия Делирадева от Българския съюз за директна демокрация швейцарците са отхвърлили идеята заради зле проведена разяснителна кампания. „Част от заблудата, поради която беше взето това решение, е, че парите от работещите ще се вземат, за да се дадат на неработещите”, заяви пред Нова телевизия Делирадева.
По думите ѝ швейцарците са мислили, че ще бъдат увеличени данъците на работещите, за да бъдат дадени пари на бедните, а това не е така. „Парите ще дойдат от брутния вътрешен продукт, който е наличен във всяка една държава, включително и в България”, заяви Делирадева.
Според нея в България може да се въведе такъв базов доход – по 500 лева за възрастен и 250 лева за всяко дете, независимо от броя на децата в семейството.
„Така, ако едно семейство с пет деца взима такъв базов доход, изчисленията сочат, че едно семейство може да се издържа, без да работи”, заяви Делирадева. На въпрос дали е справедливо да получаваш гарантиран доход, без да работиш, тя отговори, че това би дало възможност на човек да се развива.
Според бившия социален министър Иван Нейков това е една много красива илюзия, много чуваема в едно бедно общество.
Той отбеляза, че всяко решение на референдум в Швейцаря се базира на огромна информираност и не се съгласи с тезата, че швейцарците не са знаели точно какво гласуват. „Това са хора, които знаят къде отива всеки франк, който плащат като данъци”, аргументира се Нейков.
Той обясни, че такъв безплатен доход в България има от десетилетия, визирайки безплатното образование, безплатната система за социално подпомагане, безплатната бърза помощ. „Всичко това са услуги, дейности, които хората получават”, заяви Нейков.
Според него ако един ден се решава такъв въпрос в България, трябва да решим дали всички тези услуги ще са платени и ще получаваме просто една сума и толкова.
Нейков е категоричен, че източникът на такива пари са данъците. „Тези пари идват от бюджета на държавата, а за да влязат в бюджета, друг път няма - само през данъци”, заяви Нейков.
„Нашата данъчна система не позволява отделянето на ресурс, по-голям от сегашния за социално подпомагане, грижи, услуги”, коментира той. За да получим повече услуги, трябва да съберем повече пари през данъците, заяви експертът.
Той посочи, че ако след много години у нас се тръгне към безусловен базов доход, той трябва да е логичен, тоест да е ясно откъде ще дойдат парите, за какво ще се използват и какъв ще е резултатът.
„В българските условия не е възможно да бъде осигурен финансов ресурс за подобно нещо. Това може да стане само с увеличаване на данъците”, подчерта Нейков.