IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво предлагат с въвеждането на 9 вида пенсии частните фондове?

От 2002 г. досега дружествата са изплатили около 1 млрд. лева на осигурени лица и на НОИ при прехвърляне на партиди

11:52 | 30.05.16 г. 24
Какво предлагат с въвеждането на 9 вида пенсии частните фондове?

Частните пенсионноосигурителни дружества предлагат да бъдат въведени в законодателството девет вида пенсии – пожизнени и срочни, с право на унаследяване. Различните видове са разписани в становището на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване във връзка с предложените от Министерството на финансите последни промени в Кодекса за социално осигуряване.

Становището е внесено в Министерството на финансите, коментира на пресконференция Никола Абаджиев, председател на асоциацията на пенсионните фондове, на която документът беше представен.

Припомняме, че в края на април финансовото министерство предложи допълнителните пенсии, изплащани от фондовете, да са пожизнени и да се изплащат от общ пул, а не от индивидуалните партиди на осигурените лица. Партидите се предлага да се прехвърлят в общ пул с приключване на фазата на натрупване на средства и стартиране на изплащането на пенсиите, а след настъпване на фазата на изплащане наследниците на починал пенсионер да не могат да наследяват средствата. Основният мотив на министерството е да се сподели рискът от по-продължителното преживяване след пенсионна възраст между осигурените лица.

Дружествата предлагат в становището си да се въведат три вида допълнителни пожизнени пенсии за старост, измежду които осигурените лица да могат да избират – допълнителна пожизнена пенсия за старост, допълнителна пожизнена пенсия за старост с гарантиран период на наследяване и допълнителна пожизнена пенсия за старост с право на наследяване.

Четвъртият вид пенсия, който предлагат частните фондове, е допълнителна срочна пенсия за старост с гарантиран размер. Предлага се и еднократно или разсрочено изплащане на натрупаните средства по индивидуалната партида на дадено осигурено лице при трайно намалена работоспособност над 89,99%, както и еднократно или разсрочено изплащане при пенсиониране, по избор на осигуреното лице.

Дружествата предлагат и три вида наследствени пенсии – еднократно или разсрочено изплащане на натрупаната партида на наследниците на починало лице, което все още не е пенсионер, еднократно или разсрочено изплащане на наследниците на починал пенсионер и наследствена пенсия на наследниците на починал пенсионер.

Що се отнася до унаследяването, от дружествата са категорични, че натрупаните по индивидуалните партиди средства са частна собственост и само осигурените лица имат право да се разпореждат с тези средства, коментира Даниела Петкова от ПОК „Доверие“. С предлаганите законови промени се нарушава характерът на частна собственост на тези пари, подчерта тя.

Върховният административен съд (ВАС) е решил да сезира Конституционния съд за пенсионните промени от края на 2014 г., когато по предложение на финансовия министър Владислав Горанов се даде възможност за прехвърляне на партиди от частните фондове към НОИ. Промените започнаха да действат през лятото на миналата година, когато беше публикувана и конкретната наредба. Точно нея асоциацията на пенсионноосигурителните фондове атакува пред ВАС. Според съда законодателството не само че нарушава правото на избор на осигурените лица, но и нарушава съотношението между двата стълба на пенсионноосигурителната система, като отчита опасност от ликвидиране на втория осигурителен стълб.

Петкова призова всякакви законодателни промени, свързани с пенсионната система, да се правят в диалог, и да се приложат международните практики, които съществуват в държавите с развито пенсионно осигуряване. Там хората имат право да избират измежду няколко вида пенсия, да ползват част или изцяло парите си по партидите, както имат и право на унаследяване на средствата.

Петкова посочи, че дружествата са готови да изплащат пенсии. Всеки, който твърди, че дружествата нямат такава възможност, не казва истината, посочи тя. При всички дружества при започване на изплащането на пенсия, без значение дали е срочна, или не, има актуализация на всеки три месеца, при някои актуализацията е всеки месец. Актуализацията е минимум с техническата лихва или над нея в зависимост от реализираната доходност от инвестиции, обясни тя.

Никола Абаджиев подчерта, че от 2002 г. досега пенсионноосигурителните фондове са изплатили около 1 млрд. лева на осигурени лица, които са се пенсионирали, както и на Националния осигурителен институт (НОИ) във връзка с прехвърлянето на партиди.

От пенсионните фондове призовават да не се бърза с приемането на този законопроект, а промени в законодателството да се правят след приключването на прегледа на активите на дружествата. Според тях един проблем в законодателството не може да се реши, като се създава нов проблем.

В становището се посочва още, че предвидените изменения в Кодекса за социално осигуряване не усъвършенстват досега действащия пенсионен модел, а до голяма степен го подменят. Няма да е пресилено, ако се каже, че приемането на законопроекта в този му вид несъмнено поставя под въпрос съществуването въобще на допълнителното пенсионно осигуряване в България, подчертават дружествата.

Предложените промени, според асоциацията на частните пенсионни фондове, противоречат на европейското законодателство. Постоянно променящата се правна рамка внася несигурност и води до сътресения в бизнес стратегиите на дружествата. Не е направена и оценка за въздействието от тези промени, а няма и оценка на предишните промени от края на 2014 г. и с наредбата от 2015 г., пише в становището.

Според асоциацията част от предложените промени – глоби, мерки за ограничаване на лицензи и т.н., ще доведат до административен произвол. Дружествата смятат, че се прехвърлят и надзорни функции на КФН към банките попечители, както и че се увеличава административната тежест върху дружествата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:16 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 8 rate down comment 2
pinoccio
преди 8 години
Като казват, че само осигурените лица имат право да се разпореждат с тази сметка, дружествата заявяват, че починалите осигурени лица вече не могат да се разпореждат. Това е отказът от възможността за унаследяване - унаследителите вече не са тези осигурени лица. Не мисли, че пенсионните дружества горят от желание да плащат на наследници - просто няма такава комбинация в живата природа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 1
cycle
преди 8 години
Да не говорим, че в проекта на Горанов, изобщо не става ясно какво се случва, ако да кажем средната продължителност на живота скочи рязко и техническите резерви не могат да поемат всички "пожизнени пенсии".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 1
cycle
преди 8 години
Горанов иска пул, при който след смърт, парите отиват в технически резерви (няма унаследяване). При предложението на ПФ, при смърт има унаследяване. Като естествено ако си избрал "пожизнена пенсия", наследниците няма да наследят 100% от внесените пари. Ако си избрал срочен вариант (вариант 4), ще вземат точно остатъка от внесеното от теб и изплатеното до момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 4
pinoccio
преди 8 години
Напротив, затова Горанов иска да има пул. С пул може да се плаща и на членовете на Конгреса, докато парите накрая не свършат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 5
cycle
преди 8 години
Напротив. Горанов не иска да има унаследяване. ПФ искат да има такова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 12
Атанасио
преди 8 години
Кое е глупости ?! Статията на Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027или казаното от Любомир Христов, председател на Института на дипломираните финансови консултанти добре обясни за пенсион.фондове у нас ,и че 2 пенсии са по-малко от една - https://lchristoff.wordpress.com/2016/04/04/10-факта-за-пенсиите-които-не-искат-да-зн/или казаното от Емил Хърсев - http://***.segabg.com/article.php?id=797051 Аз съм готов да застана пред експерти за да докажа твърденията си ,че поради факта системната криза тоест поради невъзможността за безкраен растеж капиталовите пенсионни системи ще фалират и не само те.Не може да се отвори главата и да се сложат буквите ,числата и таблиците за смятане и на другият ден човек да почне да чете и смята тоест в същият ред на мисли иска учене и четене за всичко особено за системната криза - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 12
Атанасио
преди 8 години
Истината е само една но на вас не ви отърва истината или просто завиждате ,че знам повече затова както се казва повторението е майка на знанието Трябва да се знае истината - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027На кой слагате минуси ?! на Любомир Христов, председател на Института на дипломираните финансови консултанти ли ?! На Емил Хърсев ли ?! или на статията в Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINEили на Анатол Калецки(завършил Оксфорд и Харвард) СМЕШНО Е И МИ ПРИЛИЧАТЕ НА ОНЕЗИ КОИТО СИ МИСЛЕЛИ ,ЧЕ СЛЪНЦЕТО СЕ ВЪРТИ ОКОЛО ЗЕМЯТА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 4
pinoccio
преди 8 години
Значи, целият вой е за унаследяването. Пенсионните дружества не искат да има такъв момент, независимо дали титулярът на сметката оставя някаква сума след смъртта си или не. Е, да, ама навсякъде в Европа пенсията се унаследява. Тук пък хитрите дружества се явяват защитници на частната собственост, като считат, че съпругата или съпругът унаследител са някакви представители на колективната собственост в Северна Корея. Сякаш в Европа частната собственост вирее само в аквариумите за декоративни рибки. И измислят девет вида пенсии, за да може с подобни сложни схеми да заметат простото обстоятелство осигуряване на възможността за унаследяване. Ами да измислят 69 вида пенсии, за да развият и имплицират в това свещено число тезата на една от най-провокативните порнографски пози, където всеки участник в тази конфигурация го ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 1
khao
преди 8 години
сектант, стига досажда на хората .... писна им да ти четът глупостите :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 1
Гари
преди 8 години
Атанасио, ти си най-досадния човек на света. Като развалена грамофонна плоча си ,човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още