Световната банка ще отпусне на България два кредита за общо 550 млн. евро, като това са първите кредитни операции от страна на институцията за страната ни от 2010 г. Те ще са насочени към Фонда за гарантиране на влоговете в банките и Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, съобщи чрез прессъобщение институцията.
Финансирането става възможно, след като Бордът на директорите на банката одобри новата стратегия за партньорство с България през следващите шест години, която ще се съсредоточи върху подкрепа за институциите и инвестициите в хора.
Новата рамка за партньорство е за финансовия период 2017-2022 г. и цели засилване на институциите за устойчив растеж и инвестиране в хората. Впечатление прави дългият период от шест години, което се прави за първи път, за да се уеднакви дейността на страната с програмния цикъл на ЕС.
Програмата е предшествана от специален доклад „Систематичен анализ на България“, който показа, че страната ни трябва да се съсредоточи върху три сфери, които ще имат ефект за устойчивия растеж – укрепване на институционалната и правната рамка за добро управление, повишаване на уменията и пригодността за заетост на всички българи, както и подобряване на ефективността и ефикасността на публичните разходи.
На всеки две години ще бъде извършван преглед на партньорството за оценка на напредъка и приоритетите, както и за евентуални изменения в стратегическите цели.
През първите две години работата със страната ни ще се концентрира върху две сфери - засилване на институциите за устойчив растеж и инвестиции в хората.
В рамките на първата приоритетна сфера целите са подобряване устойчивостта и стабилността на финансовия сектор в България, засилване на енергийния сектор и подобряване на енергийната ефективност и по-добра защита на природните богатства и подобряване на ефикасността на използване на ресурсите.
В рамките на втората сфера – инвестициите в хората, Световната банка ще се ангажира върху аналитична дейност и диалог по въпросите на човешкото развитие в България, които обхващат сектори като образование, здравеопазване, трудова заетост и социалното включване на маргинализирани общности, в това число ромите.
“Групата на Световната банка и България са партньори вече повече от 20 години както в добри, така и в трудни времена за страната. Новата Рамка за партньорство създава условия за България да се възползва максимално както от членството си както в ЕС, така и от това в Световната банка”, заяви Аруп Банерджи, директор на Световната банка, отговарящ за операциите в Европейския съюз.
Според Тони Томпсън, постоянен представител на Световната банка в страната “България има потенциала да постигне жизнения стандарт на ЕС в рамките на това поколение. Създаването и възходът на един млад и енергичен местен частен сектор, който успешно се конкурира в международен план, демонстрира потенциала на българската икономика, който все още не е напълно реализиран”.