През март 2016 г. депозитите на домакинствата спадат за пръв път след банковата паника през юни 2014 г. Това показват изчисленията на Investor.bg на база паричната статистика на Българска народна банка (БНБ). Въпреки намалението обаче спестяванията на населението остават на рекордно високи нива.
В третия месец на новата година вложенията на сектор домакинства се свиват с 82 млн. лв. Въпреки понижението през първото тримесечие на 2016 г. гражданите и домакинствата спестиха 234 млн. лв. спрямо депозираните 1,5 млрд. лв. през последното тримесечие на 2015 г.
Спадът през март не е толкова голям, но е първият от юни 2014 г. насам, когато банковата система напуснаха над 1 млрд. лв., като от тях 478 млн. лв. бяха изтеглени от домакинствата. Сравнението правим, като пренебрегваме изключването на Корпоративна търговска банка (КТБ) от паричната статистика на централната банка през ноември 2014 г., тъй като още през декември 2014 г., когато започна изплащането на гарантираните депозити, спестяванията в банките продължиха да растат.
Графика: Изчисления на Investor.bg по данни на БНБ
* През ноември 2014 г. БНБ изключи КТБ от своята статистика.
** През декември 2014 г. започна изплащането на гарантираните депозити, като почти всички останаха в банковата система.
Сега намалението е с 82 млн. лв., които по-скоро са се насочили към имотния сектор, който от няколко тримесечия насам бележи ръстове както на търсенето на жилища, така и на сключените сделки.
Една част от влоговете може да е реализирана и под формата на други алтернативни на депозитите инструменти за спестяване като взаимни фондове, застраховка „Живот“ или допълнително доброволно пенсионно осигуряване, например. Тъй като данните за застрахователния и осигурителния сектор към 31 март 2016 г. все още не са публикувани, не можем да направим сравнение как се изменя търсенето на тези продукти.
Но е факт, че може би домакинствата насочват „спящите“ депозити в банките към по-доходоносни вложения. Това обаче може да се потвърди от статистиката за следващите няколко месеца, тъй като само от един месец ясна тенденция за спад на банковите вложения не може да се очертае.
Очевидно в основата на всичко стоят ниските лихви по депозитите, които са на рекордно ниски нива. По-подробна информация за лихвените проценти към март БНБ ще даде в сряда.
Въпреки месечното понижение и слабата доходност по депозитите техният размер остава рекордно висок за банковата система. В края на март 2016 г. общата сума на спестяванията на домакинствата е в размер на 42,82 млрд. лв., като е с 6% по-висока спрямо същия месец на миналата година.
Паричната статистика за март показва и че депозитите на фирмите също спадат в сравнение с февруари. Вложенията на нефинансовите предприятия са надолу с 231 млн. лв. за месеца и със 792 млн. лв. за тримесечието до 17,434 млрд. лв.
Графика: Изчисления на Investor.bg по данни на БНБ
Същевременно парите на финансовите предприятия, сред които попадат пенсионни фондове, инвестиционни посредници, застрахователни компании и други небанкови финансови институции, намаляват с 284 млн. лв. през март. Въпреки това за тримесечието има ръст с 81 млн. лв. и така в края на март техните спестявания възлизат на 2,996 млрд. лв.
Графика: Изчисления на Investor.bg по данни на БНБ
В крайна сметка паричната статистика на БНБ показва, че към 31 март 2016 г. общата сума на спестяванията в банковата система се равнява на 63,249 млрд. лв., което е 69,8% от прогнозния брутен вътрешен продукт за 2016 г. Тя е и със 7,3%, или с 4,316 млрд. лв., по-висока спрямо март 2015 г. въпреки текущия месечен спад с 597 млн. лв.