Промените в законодателството преди две години, които наложиха някои ограничения на дейността на фирмите, отпускащи бързи кредити, се оказват недостатъчни. Това коментира в ефира на БНТ кредитният консултант Тихомир Тошев.
Според него въвеждането на таван на оскъпяването на бързите кредити например не е проработило, защото неговият размер не е бил обмислен.
„Фирмите намериха доста начини, с които да заобиколят изискването за максимално оскъпяване“, каза той и даде за пример таксата „Поръчител“, която не влиза в изчисляването на годишния процент на разходите по кредита.
Ако бързите кредити се дават по правилата – обясняват се всички плюсове и минуси, те много често са полезен продукт, допълни експертът. Подобни продукти има в почти всички европейски държави.
В България обаче има много злоупотреби, а фирмите, които отпускат такива заеми, не дават пълната информация на клиентите си относно лихвите правилата на обслужване, наказателните такси и като цяло всички клаузи по договорите.
Наблюденията на експерта са, че до бързите кредити прибягват най-често хората с ниски доходи у нас, а в същото време те са много скъпи – годишното оскъпяване е между 200% и 400%.