fallback

3/4 от държавния дълг на България са в евро

В края на февруари делът на дълга към БВП остава на ниво от 25,7%

12:33 | 04.04.16 г. 6
Автор - снимка
Създател

В края на февруари 3/4 от държавния дълг на България е в евро, а делът му към брутния вътрешен продукт (БВП) остава на нивото от януари, когато също беше 25,7%. Това показват данните от актуалния месечен бюлетин на Министерството на финансите (МФ), публикуван миналата седмица.

В абсолютно изражение държавният дълг възлиза на 11,6 млрд. евро, като на практика е без съществена промяна спрямо януари. Към 29 февруари 2016 г. вътрешните задължения възлизат на 3,71 млрд. евро. В края на втория месец на годината само външният дълг е за 7,889 млрд. евро.

Нивото на външния дълг остава 17,5% от БВП, а делът на вътрешните задължения - 8,2%. В структурата на дълга относителният дял на вътрешния държавен дълг е 31,9%, а на външния – 68,1%, показват изчисленията на министерството.

Към края на февруари валутната структура на държавния дълг има следните стойности: 75,9% е в евро, 23% - в левове, 0,7% - в щатски долари, и 0,3% в други валути. Фактът, че малко над 3/4 от дълга е в евро, не носи валутен риск, като страната се възползва и косвено от агресивната парична политика на Европейската централна банка, успявайки да се финансира евтино от международните пазари.

Графика: МФ

Монетарните стимули на ЕЦБ потискат доходността по държавните облигации в еврозоната и косвено на тези в ЕС, което прави по-удачно емитирането на книжа в евро, отколкото в долари, които се характеризират и с валутен риск.

В дълговата политика на правителството в следващите години е включена възможността да се търси финансиране и в долари. Но през тази година страната емитира нови еврови книжа.

От своя страна емисията на дълг за близо 2 млрд. евро през март ще се отрази в повишаване на дела на дълга към БВП, тъй като излизането на международните пазари ще бъде отчетено в статистиката за следващия месец.

Само през февруари имаше една единствена емисия на държавни ценни книжа на вътрешния пазар – за 200 млн. лв. и 3-годишен срок. Именно на емисиите на вътрешния пазар се пада дела на дълга в левове от 23%.

Същевременно извършените плащания по държавния дълг за първите два месеца на 2016 г. възлизат на 276,9 млн. евро, от които 220,5 млн. евро са за погашения и 56,4 млн. евро лихви.

Към края на февруари номиналният държавногарантиран дълг* е 305 млн. евро, като 31,8 млн. евро от него са вътрешните държавни гаранции. Спрямо предходния месец размерът на държавногарантирания дълг е нагоре с 8,5 млн. евро. Повишението МФ отдава на извършените усвоявания по вътрешните и външните държавногарантирани заеми.

Все пак относителният му дял спрямо БВП остава 0,7%, като е непроменен от юни 2015 г. насам.

* По силата на чл. 18 от Закона за държавния дълг държавногарантираният дълг представлява всички финансови задължения, за които Министерският съвет е издал гаранции от името и за сметка на държавата при спазване на изискванията на Конституцията.

На вътрешния пазар държавата предоставя гаранции по силата на Закона за студентското кредитиране, а по външните задължения – за проекти към Световната банка, Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:55 | 14.09.22 г.
fallback