fallback

М. Стоянова: Новата емисия облигации показа, че инвеститорите ни имат доверие

Цветан Василев и ръководството на КТБ са отговорни за фалита на банката, смята депутатът от ГЕРБ

10:18 | 17.03.16 г. 10

Заявките за новата емисия облигации, които емитира България в началото на седмицата, са били за почти 4 млрд. евро, което показва, че инвеститорите имат доверие към страната, заяви в ефира на БНТ депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова.

Рекордно ниската лихва, която беше постигната, също потвърждава това доверие, допълни тя.

Добра новина е и че емисията облигации е била изкупена за броени часове, без специални усилия от страна на министъра на финансите, което показва, че страната ни е разпознаваем емитент.

Осма година България е „на дефицит“ - харчи повече, отколкото събира от данъци и от икономика, и това наложи тегленето на нов дълг.  С част от него ще се рефинансират и стари задължения на България, чийто падеж изтича тази година, посочи още депутатът.

Високата ликвидност в банковата и във финансовата система като цяло, както и ниската доходност на европейските финансови пазари са накарали и български финансови институции – банки, застрахователи и пенсионни фондове, да купят почти 30% от последната емисия облигации на правителството на обща стойност 2 млрд. евро.

Постигнатата лихва беше определена от Стоянова като добра доходност на фона на отрицателните лихви на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Менда Стоянова направи коментар и по отношение на започналото в Сърбия съдебно дело за екстрадиране на банкера Цветан Василев.

„Ясно е кой фалира КТБ – това е г-н Василев и ръководството на банката и го казвам най-отговорно“, категорична беше Стоянова. Според нея, ако въобще е имало политическа атака срещу банката, каквито са коментарите на Цветан Василев, то тя е била само поводът финансовата институция „да избухне“.

Менда Стоянова посочи, че от доклада на парламентарната комисия, която разследваше дейността на КТБ, е било видно, че рано или късно банката е щяла да фалира. „Тази банка е управлявана като пирамида – с високи лихви са привличани депозити, а с тези депозити са раздавани кредити, които са инвестирани в непечеливш бизнес“, допълни още тя.

Тя допълни, че за да не бъдат категоризирани после като лоши кредити, са били отпускани нови кредити, които да погасяват старите.

Според председателя на парламентарната комисия по бюджет тези пари са били изхарчени и няма как да бъдат възстановени. 

Стоянова посочи още, че реформите в ключовите сектори като МВР или здравеопазването имат за цел не да бъдат спестени средства, а те да бъдат преразпределени така, че хората да получат по-добра услуга. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:38 | 14.09.22 г.
fallback