По време на днешното си заседание правителството одобри проекта за промени в Закона за публичните финанси, отнасящи се до финансовото здраве на общините, съобщиха от правителствената пресслужба.
Предложението трябва да бъде обсъдено и одобрено от Народното събрание. Целта на измененията е да бъде постигната финансова устойчивост и стабилност на местните финанси.
След края на Министерския съвет финансовият министър Владислав Горанов обяви, че към момента има много задлъжнели общини, които не могат да изпълняват задълженията си. Той даде пример с управлението на Велинград, Видин и Сливен. Само просрочените задължения на общини са около 160 млн. лева, а общите задължения са в доста по-голям размер, каза той.
От вчера Велинград например е със запорирани сметки и не могат да финансират детските градини, училищата, нищо, съобщи министърът, като допълни, че задлъжнялостта на общината е над 20 млн. лева. По думите му към момента предоставените безлихвени заеми на местни власти са около 50 млн. лева.
Според одобрените от кабинета текстове общини в процедура за финансово оздравяване ще приемат бюджетите си след обсъждане с финансовия министър.
Описани са условията, наличието на които показват до каква степен общините са с финансови затруднения. При наличието на три или повече от тях кметът на съответната община трябва да започне процедура по оздравяване. Част от нея е изготвянето на план, който да бъде одобрен от общинския съвет. Срокът на действие на този план е от една до три години.
Според Горанов около двайсетина общини ще отговорят на критериите за финансово подпомагане, изготвени от правителството по този механизъм, макар интерес за това да проявявали всички общини. Държавата може да отпуска заеми до размера на фискалния резерв, но едва ли ще се стигне до такива екстремни обеми, разясни още финансовият министър.
Процедура по финансово оздравяване ще могат да стартират общини с риск от наличие на необезпечени задължения, което от своя страна е свързано с увеличение на дефицита по техните бюджети.
Временните безлихвени заеми за целите на изпълнение на плана за финансово оздравяване на общини се отпускат при условия, определени от министъра на финансите, със срок на възстановяване, който не може да бъде по-дълъг от срока на процедурата за финансово оздравяване, е записано още в проекта за промени.
По думите на Горанов законът не предвижда таван на заемите и става дума за оперативни решения между местните власти и правителството. „За съжаление в общия случай говорим за вече изхарчени пари“, призна Горанов и допълни, че с парите ще се гарантира нормалното функциониране на местната общност.
Той посочи, че в момента има общини, които не могат да изпълняват функциите си.