1,6 млрд. лева повече е събрала Националната агенция за приходите (НАП) през тази година в сравнение с 2014 г. Това каза изпълнителният директор на НАП Бойко Атанасов по време на заключителна за годината пресконференция, провела се съвместно с финансовия министър и Агенция „Митници“.
„Имаме над 80% събираемост на нововъзникналия дълг в законно установения срок. Такива резултати не помня от 20 години, откакто съм в НАП”, посочи Бойко Атанасов, цитиран от агенция "Фокус".
По думите му Агенцията е създала точни и ясни правила за това как се събират дългове от физически и юридически лица, малък, среден или голям бизнес. Според него това е дало възможност за еднакво прилагане на закона спрямо всички задължени лица.
Освен това НАП коренно са променили политиката си по отношение на контролните функции – започнали са мониторинг на най-големите фирми – над 400 фирми в „Големи“ и „Средни данъкоплатци“, под формата на ежемесечни наблюдения на оборотите и постоянен контакт с ръководството им. Според ръководителя на НАП, чрез фискалния контрол ръстът на декларираната данъчна основа от сделките в ЕС се е повишил с над 500 млн. лв., което е с над 25% повече в сравнение с 2014 г.
Той обясни, че идеята на приходната агенция е да бъдат предсказуеми за лоялните данъкоплатци и непредсказуеми към нелоялните данъкоплатци.
„Имаме визия как да се развиваме дългосрочно. Резултатите, които постигаме, са причинно-следствена връзка от работата с Прокуратурата, Агенция „Митници”, Министерство на финансите и МВР. Имам увереността, че 2016 г. ще бъде по-добра от 2015 г.”, каза още изпълнителният директор на НАП.
Директорът на Агенция „Митници“ Ваньо Танов отчете 550 млн. лв. повече събрани приходи от акциз, като ръстът им през 2015 година е 12%.
Той припомни, че когато е бил изготвен бюджетът за 2015 г., в краткосрочен план е било предвидено през 2018 г. ръстът на акцизите да нарасне с до 9,6% - т.е. в рамките на една година митниците са постигнали това, което е предвидено за четири години. Танов прогнозира, че преизпълнението на приходите от мита е 10-15%.
„Чака ни още по-трудна година", допълни той. И уточни, че има още какво да се направи по отношение на приходите от горива. „Предизвикателството пред нас беше още по-сериозно на фона на това каква беше цената на петрола през 2014 и каква е тя в момента", отбеляза още Танов.