Председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова удържа на думата си и предложи да отпаднат текстовете от преходните и заключителни разпоредби на проектозакона за Бюджет 2016 г., с които се орязваха привилегиите на служителите в силовите ведомства.
Днес депутатите от бюджетната комисия приеха на второ четене на извънредно заседание законопроекта за държавния бюджет, който утре трябва да се гледа и в пленарната зала.
Депутатите от БСП бойкотираха заседанието на комисията заради несъгласие с начина на водене на дебатите.
Припомняме, че в началото на ноември с внасянето на проектобюджета за 2016 г. финансовият министър Владислав Горанов предложи да се орежат значително социалните придобивки за служителите в системата на МВР и на отбраната: да отпадне допълнителното заплащане от 2% за прослужено време, да се свали таванът на обезщетението, което се получава при пенсиониране, да се ограничат разходите за издръжка на вътрешното и военното ведомство, както и да се ограничи привилегията за безплатно пътуване с градския транспорт.
Това предложение доведе до мащабни протести на полицаи, служители в затворите и други служители в силовия сектор. При първото четене на законопроекта за държавния бюджет Менда Стоянова обеща, че ще предложи спорните текстове да отпаднат между първото и второто му четене в зала и на днешното заседание на комисията направи предложението. То беше прието единодушно от депутатите.
В разходите за следващата година се залага допълнителна сума и за друга гилдия, която излезе на протест заради заплати – служителите в музеите, галериите и библиотеките. Разходите за увеличаване на възнагражденията са в размер на 10 млн. лева. Регионалните културни институти ще си получат парите през общините, тъй като се финансират през разходните стандарти. За националните институти, които минават на разходни стандарти и делегирани бюджети, разходните стандарти още не са одобрени от Министерския съвет.
С 20 млн. лева – от 240 на 260 млн. лева, беше увеличена и квотата за ваучери за храна. Това беше предложение на Димитър Танев и група депутати от Реформаторския блок. Комисията отхвърли няколко други предложения за увеличаване на квотата, включително и едно на Красимир Каракачанов и група депутати за увеличение със 100 млн. лева.
Повечето от предложенията на различни депутати за увеличения на трансфери към ведомства, общини и други разходни пера не бяха уважени. Единствено Сметната палата получи допълнителни пари за увеличаване на заплатите през 2016 г.
В Бюджет 2016 се залагат над 20,6 млрд. лева приходи, от които малко над 18 млрд. лева се очаква да са данъчните приходи. Разходите са над 10,9 млрд. лева, а бюджетните трансфери – малко под 10,5 млрд. лева. Очакваният дефицит е в размер на над 1,78 млрд. лева.
В проектобюджета за догодина депутатите записаха, че максималният размер на държавния дълг не може да надвишава 26,6 млрд. лева, а максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет по реда на Закона за държавния дълг, е фиксиран на 5,3 млрд. лева. В рамките на средносрочната програма за емитиране на 8 млрд. евро нов дълг, през 2016 г. ще може да се поемат до 3,9 млрд. лева.
Депутатите не подкрепиха предложението на група народни представители от ДПС минималният размер на фискалния резерв да бъде увеличен на 5 млрд. лева като знак за ангажимент за поддържане на фискална стабилност и го оставиха в размер на 4,5 млрд. лева.
Комисията прие и буфер в бюджета в случай на обявяване на банки в несъстоятелност, както и постъпленията от бъдещата концесия на Летище София да се използват за оздравяването на БДЖ. В този случай няма да се прилага законовото изискване постъпленията от концесии да отиват в Сребърния фонд.