Общият режим за регистриране и отчитане на доставките и на продажбите на течни горива вече ще се прилага и за големите петролни бази, които в шестмесечен срок трябва да поставят съответните измервателни уреди.
Това реши парламентът с приемането на второ четене на промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се изменя Законът за данък върху добавената стойност, съобщи БТА.
Предложението за поставяне на измервателни уреди и в петролните бази беше направено от депутата от Патриотичния фронт Емил Димитров. Текстът беше приет със 100 гласа "за", 8 "против" и 9 "въздържал се".
"Приходите са в горивата. В момента има една неравнопоставеност - всяка една бензиностанция на село, в града, в центъра на София, има измервателни уреди, а петролните бази нямат", посочи той. Така Димитров обоснова предложението си за отпадане на специалния режим за петролните бази с цел НАП и Агенция "Митници" да упражняват по-ефективен контрол.
По този начин петролните бази ще прилагат общия режим за регистриране и отчитане на доставките, респективно продажбите на течни горива в търговските обекти, чрез фискални устройства, електронни системи, фискална памет за отчитане на оборотите от продажба на течни горива, добави Димитров.
Съгласно закона вече и петролните бази ще издават касови бележки за извършените доставки/продажби на течни горива и ще имат дистанционна връзка с НАП, което ще даде възможност за определяне на наличните количества горива в резервоарите.
Депутатите дадоха шестмесечен срок на петролните бази да приведат дейността си в съответствие с новите законови изисквания.
Промените влизат в сила от 1 януари 2016 г.
С гласувани днес изменения в Закона за корпоративното подоходно облагане депутатите отмениха данък „уикенд“ и данък „градина“.