Колкото и критики да бъдат отправени към държавния бюджет за следващата година, управлението е стабилно, а макрорамката е правилна, убеден е финансовият министър Владислав Горанов.
"Стабилност, реалистичност, резултати. Това е философията на бюджета за следващата година“, отсече той пред депутатите, които трябва да приемат днес на първо четене проекта на макрорамката, подготвена от правителството.
Той припомни, че преди година беше направен труден избор от няколко политически сили, които направиха крачка към съставянето на стабилно правителство, макар и в трудна икономическа среда.
Сега, според него, резултатите са видни, БВП нараства с 2,9 на сто спрямо същия период на миналата година, а най-голям дял в ръста заема крайното потребление.
БНБ отчита също така в края на третото тримесечие увеличение на отпуснатите кредити. Изводите от това са, че стабилността на средата и усещането за сигурност се е върнало, защото именно те влияят върху решението да се инвестира, смята финансовият министър.
"Без нужните реформи няма как да стигнем темповете на растеж на страните, които решават по много по-функционален начин структурните си дисбаланси. Уроците са прочетени от всички и има стабилна финансова система", продължи той.
Горанов увери, че бюджетът за следващата година е съобразен с реалността и дава възможност държавата да изпълнява функциите си за инвестиции в човешки капитал, за социална защита, в сферата на отбраната, където имаме поети международни ангажименти.
Очакванията на правителството, заложени в макрорамката, са да има растеж на БВП от 2,1 на сто, като основното увеличение ще дойде от крайното търсене.
"През тази година показахме, че когато държавата си е на място, може да събира приходи и това се вижда. Предприехме мерки за борба с контрабандата и сивата икономика и в резултат на това към септември са събрани с 1,7 млрд. лв. повече приходи спрямо същия период на миналата година“, каза още Горанов.
Той увери, че основната цел на бюджета е да се запази фискалната стабилност и да се намали размерът на бюджетния дефицит.
В същото време Горанов призна, че актуализацията на бюджета за тази година е неизбежна и това е свързано и с оптимизацията на персонала в някои министерства, което пък налага да се платят обезщетения на служители.
"Трябва да се отпуснат 387,8 млн. лв. за това да не се допусне да има просрочени задължения заради обезщетенията. Поехме ангажимент да не оставим без заплати служители за ноември и декември заради това, че реформите не са осъществени", посочи още Горанов.
Проектобюджетът и придружаващата го средносрочна рамка залагат следните параметри за 2016 г.: касов дефицит в консолидирания бюджет от 2% от БВП (спрямо 3,3% през 2015 г.), икономически растеж от 2,1% (спрямо 2% през 2015 г.), ръст на приходите в консолидирания бюджет с 1,35 млрд. лева и ръст на консолидираните разходи с 271 млн. лв. В същото време с преходните и заключителни разпоредби се предлага актуализация на бюджета за 2015 г., с която дефицитът ще надхвърли 3 на сто.
Предвижда се възможност за теглене на нов заем до 5,3 млрд. лв. Бюджетът залага на покупката на нова военна техника, между която изтребител и фрегати.
В проекта са заложени текстове, които отнемат социални придобивки на служителите в силовите ведомства, довели до масовите им протести. Очаква се обаче част от тях да отпаднат.