Заместник-председателят на парламента Димитър Главчев защити проекта на държавен бюджет за 2016 г.като посочи, че бюджетът по традиция, откакто управлява ГЕРБ, е реалистичен. "Този ръст и приходи не идват от въздуха", коментира той в "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Ние стъпваме на това, че добре събираме приходи. Виждате, че към септември имаме с 2.5 млрд. лева повече приходи от септември 2014, каза Главчев. И отбеляза и тенденцията към намаляване на дефицита до 1% през 2018 г., като припомни, че през последната година от управлението на ГЕРБ е бил постигнат дефицит от 0.5%."
Няма как да подкрепим бюджета, заяви от своя страна депутатът от БСП Румен Гечев. „Нека да припомним, че правителството ни убеждаваше цяла година, до 25 октомври, че няма да има никакви актуализации, главоломно растат бюджетните приходи, чупим рекорди, така че "Спокойно, деца", иронизира Гечев.
"Въпросът не е в самата актуализация, а в това, че тя не става поради влошаване на икономическите условия или някакви катаклизми, с които е свързана България, а става поради това, че показателите за 2015 г. не са добре разчетени и второ, защото това, с което се хвалеше правителството в началото, не се изпълни", коментира той актуализацията на Бюджет 2015.
През февруари беше казано, че едва ли не приходите за два месеца са увеличени с 2 млрд. лева и по елементарна сметка, ако ги умножим по 6, трябваше да имаме излишък от 12 млрд. лева. Вместо това трябва да теглим нов заем, посочи Гечев.
"Бюджетът за 2016 г. мога да го охарактеризирам с едно изречение - влизане в гръцка спирала", каза той.
Според Гечев дългът от 16 млрд. лева (тригодишната програма за емисии външен дълг, гласувана в началото на 2015 г. - б.р.) започва да се реализира на практика. Още през 2016 г. са предвидени 5.3 млрд. лева нови заеми.
Народният представител обърна внимание и на това, че в бюджета не се предвижда връщане на средствата в подкрепа на банковата система, отпуснати през 2014 г. (Това са т. нар. операции под черта, тоест те би трябвало да се отчетат единствено в сумата на финансирането, респективно при изчисляване на небохдимите нови заеми - б.р.). Гечев заяви още, че постигането на нулев дефицит не е самоцел.