Министерството на финансите (МФ) не одобри заявените поръчки на проведения на 28 септември аукцион за продажба на 10-годишни държавни ценни книжа (ДЦК) с номинална стойност 50 млн. лв., съобщават от ведомството.
Това се случва въпреки отчетения висок интерес, но и на фона на поисканата по-висока доходност от първичните дилъри на ДЦК.
„Решението кореспондира със състоянието на фиска и търсенето на най-благоприятни условия на финансиране“, пише в прессъобщението до медиите.
До участие в аукциона са били допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност от близо 122,86 млн. лв., в т.ч. несъстезателни поръчки за 49,8 млн. лв., става ясно от сайта на Българска народна банка, която играе ролята на фискален агент на правителството.
Така коефициентът на покритие се явява 2,46, или с други думи – заявеното количество е надхвърлило 2,46 пъти предлаганото.
Въпреки това МФ е отменило поръчките заради поисканата по-висока доходност. От сайта на БНБ се вижда, че предложената от участниците в търга среднопретеглена годишна доходност е била 2,74%, което е със 70 базисни пункта повече в сравнение с реализираната възвръщаемост по време на първия аукцион от тази емисия ценни книжа, проведен през април тази година.
Тогава ведомството пласира 10-годишни облигации за 50 млн. лв. при сходни условия – коефициент на покритие от 2,44 и доходност от 2,04%.
За сравнение – доходността по другия сегмент дългосрочни ДЦК, т.е. по 10,5-годишните, последно бе 3,09%, след като преди това бе достигнала исторически най-ниското ниво за този матуритетен сегмент от 2,9%.
На търга, проведен на 28 септември, се вижда, че максималната поискана доходност е била дори 2,96%, което е близо до възвръщаемостта по дългосрочните облигации, отчетена на едни от последните аукциони. Освен това става ясно, че минималната поискана доходност е била 2,43%.
Но въпреки това ведомството на Владислав Горанов е решило да не одобрява заявените поръчки. Очевидно бюджетът стои добре и към този момент правителството иска да си спести малко разходи за лихви, като отменя този търг.
„Министерството на финансите ще продължи балансираната си и гъвкава политика по управление на държавния дълг, който е един от най-ниските в Европейския съюз, отчитайки както пазарното състоянието и перспективи, така и необходимостта от обезпечаване на диверсифицирани източници за финансиране“, добавят от министерството в своето съобщение до медиите.
Реално според Наредба №5, която определя реда и условията за придобиване, регистриране, изплащане и търговия с ДЦК, министърът на финансите свободно може да реши дали да отхвърли или да одобри всички или само определени поръчки.
„МФ ще предлага за продажба допълнителни количества от емисията на аукционен принцип“, гласи информацията на сайта на БНБ. Това означава, че най-вероятно ще бъде проведен нов аукцион на последващ етап, гарантиращ може би най-вече по-благоприятни условия за финансиране.