Обсъждат се предложения за промени в ставката на данък добавена стойност (ДДС) за някои фармацевтични продукти и продукти от хранително-вкусовата промишленост. Това става ясно от думите на зам.-министъра на икономиката Даниела Везиева по време на среща с представители на бизнеса в Русе, предаде БНР. Паралелно с това обаче тя беше категорична, че размерът на данъка за книги и вестници ще бъде запазен.
Правилата на ЕС позволяват диференцирани от стандартната за страната и по-ниски ставки от минималната за ЕС за редица чувствителни в отделните държави стоки. На този етап България се е възползвала от възможността да намали ставката под минималните за общността 15% само за услуги в областта на туризма.
Досега становището на финансовия министър Владислав Горанов е, че системата на ДДС не трябва да се променя въпреки внасяни предложения за по-ниски ставки за различни продукти. Везиева обаче коментира, че предложените идеи „не са изчистени като резултат”.
Пред бизнеса в Русе зам.-министърът представи и част от темите, обсъждани по време на седмото заседание на Междуправителствената българо-молдовска комисия за икономическо сътрудничество.
„Трайна е тенденцията за увеличение на износа на България от началото на годината както към ЕС, така и към трети страни”, обясни Везиева на бизнесмените, цитирана от пресцентъра на финансовото министерство. Тя посочи, че има възможности за България за инвестиции в хранително-вкусовата промишленост, фармацията, туризма и ИТ индустрията в Молдова.
„Молдова е един естествен наш икономически партньор. Държава, която има почти същата икономическа рамка. Държава, която обаче има достъп до пазарите на ОНД и до пазарите на Европейския съюз. Поради тази причина е доста привлекателен икономически партньор за нашия бизнес”, заяви още Везиева.