Иван Искров е бил добър управител на БНБ, като се изключи обаче казусът "КТБ", смята бившият директор на Сметната палата проф. Валери Димитров. По отношение на КТБ централната банка се е изправила пред изключително добре организирана финансова измама, която е уникална за ЕС, допълни той.
"По Закона за кредитните институции БНБ е длъжна да бъде разкривател на измами. Тя трябва да разкрива сделки с подставени лица, сделки които заобикалят закона", припомни обаче Димитров. Според него ролята на новия управител на централната банка е да се справи с липсата на инструментариум за разкриване на подобни престъпления и липсата на индикатори, които да алармират за нарушения.
Експертът е категоричен, че трябва да се говори за провалите на БНБ, за да бъдат извлечени поуките от тях.
Професор Валери Димитров, който е един от авторите на Закона за валутния борд, подчерта, че не бива да бързаме за ставаме член на еврозоната. "За мен колкото по-дълго запазим режима на валутния борд, толкова по-добре. България щеше да е два пъти по-бедна, ако не беше въведен той", каза Димитров.
От въвеждането на валутния борд БНБ никога не е изпълнявала ролята си на кредитор от последна инстанция (тоест да отпусне кредит за друга търговска банка), посочи още Димитров и допълни, че се надява това да се запази и в бъдеще.
Димитров коментира още и спасителния пакет за Гърция не решава проблемите на страната. "Това е ликвидна подкрепа, която задоволява най-жизнените нужди на гръцката банкова система от наличности в евро, но не решава фундаменталния, структурния проблем на гръцката финансова система и на гръцката икономика", категоричен беше той.
Според него обаче при създалата се ситуация тази подкрепа наистина помага за оцеляването не само на гръцката банкова система, но и на гръцкото общество. Новата програма увеличава дълга на Гърция, а в същото време става дума за кратковременни спасителни мерки, които трябва да се разглеждат в контекста на огромната кредитна задлъжнялост на Гърция, каза още експертът.
Гърция има огромен дълг към държави-кредиторки, но нейната банкова система не е във фалит и идеята е тя да бъде оздравена, обясни още Димитров
Според него обаче, ако гръцките политици спазят обещанията и финасовите си ангажименти, спасителната програма действително може да помогне за излизането на Гърция от кризата.