След като парламентът промени законодателството, свързано с банковата тайна, управляващите обмислят още законодателни промени за банковия сектор. Това каза пред БНР председателят на временната парламентарна комисия за КТБ и депутат от ГЕРБ Десислава Атанасова.
Тя припомни, че Комисията за надзор на публичните одитори е разгледа преди време отнемането на лиценза на KPMG, която е одитирала КТБ. В крайна сметка, одиторът беше глобен, но не бяха събрани необходимите гласове за отнемането на лиценза му.
Атанасова каза, че гласуването в Комисията за надзор на публичните одитори при казуси от висок обществен интерес следва да е явно и санкциите ще бъдат завишени.
Тя допълни, че има предложения за дейността на финансовото разузнаване. „При изслушването на ръководителите на финансово разузнаване и финансова сигурност (от временната комисия – б. р.) стана ясно, че техните правомощия са свързани основно с темата пране на пари, а не с една действаща кредитна институция“, обясни депутатът.
Очакват се и законодателни предложения за дейността на БНБ, но след като бъде избран нов управител, тъй като четиримата кандидати имат различни визии, обясни депутатът от ГЕРБ.
Народният представител от БСП Димитър Горов, който също е член на временната комисия за КТБ, каза, че социалистите още не са решили дали ще подкрепят някой от четиримата кандидати за управител на БНБ.
Десислава Атанасова коментира критиките към доклада, с който комисията за КТБ приключи работата си и в който се казва, че банката е била създадена на принципа на финансова пирамида с връх - нейният мажоритарен собственик Цветан Василев.
Тя обясни, че целта на комисията е била да се види начинът на функционирането на КТБ, така че да се стигне до резултата от 20 юни миналата година – началната дата на неплатежоспособност на КТБ, според решението на Софийския апелативен съд (САС).
„Работата на комисията беше да проверим дали определени държавни институции не са си свършили работата по контрола в достатъчна степен и как се е случило източването на банката.
В доклада е описан достатъчно коректно начинът, по който са отпускани необезпечени кредити, заеми на свързани лица, включително на такива с един и същ адрес, или новосъздадени фирми без стопанска дейност с един - двама служители. Постарали сме се да опишем как кредитополучателите са били обвързани с други, пряко или непряко свързани с мажоритарния собственик“, каза Десислава Атанасова.
„Ако парламентът е имал намерение да постави друга задача към тази комисия, ние щяхме да я изпълним“, защити работата на колегите си депутатът.
Димитър Горов допълни, че основното заключение на депутатите е свързано с това, че Централната банка е проспала целия процес от закупуването на КТБ, нейното набъбване и източването й. Атанасова допълни, че след като НС гласува доклада, той ще бъде пратен в Прокуратурата, както и за сведение на БНБ, ДАНС, КФН и Комисията за надзор на публичните одитори. Тя също повтори, че за КТБ отговорноста е основно на БНБ. Дейността на КФН също е разгледана, обясни тя.
И Атанасова, и Горов бяха категорични, че името на Делян Пеевски не присъства в документите, представени на комисията от държавните институции.
Според Десислава Атанасова няма връзка между доклада на комисията и информацията в медиите, че най-големият държавен инвестиционен фонд на Оман е започнал правни действия срещу българското правителство заради краха на КТБ.
„В момента продължава борбата за активите на КТБ, доскорошните собственици видимо имат интерес от наследството“, коментира червеният депутат. Той допълни, че държавата трябва да действа много бързо, в противен случай платените от българските данъкоплатци 4 млрд. лв. за гарантираните влогове ще се изпарят. Въпросът е да не се стигне до ново КТБ, подчерта Горов.
В България през последните години има силен спад на раждаемостта, така социалистът коментира идеята на БСП ДДС за детските стоки да стане 5%. Десислава Атанасова обаче каза, че предложението на социалистите е предизборно.