Най-големият държавен инвестиционен фонд на Оман е започнал правни действия срещу българското правителство заради краха на Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщи пред Ройтерс източник, близък до фонда.
Държавния общ резервен фонд на Султаната на Оман притежава 30% дял в доскорошния четвърти по големина кредитор в България, който фалира през 2014 г. и предизвика една от най-тежките финансови кризи в страната от 1989 г. насам.
Основният акционер в КТБ Цветан Василев бе обвинен в присвояване на средства от банката. Независим одит, разпореден от Българска народна банка (БНБ), пък принуди КТБ да отпише близо две трети от активите си. Производствата по несъстоятелност на заемодателя и в момента са в ход.
Междувременно консорциум от инвеститори, включително Оманския фонд, подаде предложения за оздравяване на КТБ през октомври, но месец по-късно БНБ лиши кредитора от лиценз.
"Делото е в европейските съдилища", каза източник от фонда, пожелал анонимност. "Нашите искания са да се възстанови балансовата стойност на инвестицията ни от деня, в който банката бе спряна, както и лихвите", добави източникът.
"Министерство на финансите не разполага с информация за започнати дела срещу българската държава в европейските съдилища, нито за регистрирани арбитражни дела срещу България по инициатива на Държавния общ резервен фонд на Султаната на Оман", заявиха от финансовото ведомство в отговор на въпроси на Ройтерс.