Ситуацията в Гърция тепърва ще се влошава - „да“ на исканията на кредиторите ще означава само по-леко преминаване през катастрофа, прогнозира в ефира на „Нова телевизия“ бившият финансов министър Муравей Радев.
„Ако в неделя хората кажат „да” на споразумение с ЕС, Ципрас си взима шапката и си отива, спасява се политически и оставя на някой друг да сърба попарата, която той е надробил. Това е лекият вариант за Гърция“, каза той. Според икономиста при това положение ще започнат необходимите структурни реформи в южната ни съседка. Това ще изисква „затягане на колана“ и разумна държавна политика. Пример в това отношение е Ирландия.
Вариантът с отхвърляне на предложението на ЕС и останалите кредитори обаче е още по-тежък.
На първо време банковата ваканция ще продължи, каза той и допълни, че банките едва ли ще отворят в понеделник, какъвто и да е изходът от референдума. По думите му населението държи в банките 130 млрд. евро в депозити и в първите дни ще има сериозно теглене на спестявания, причинено от несигурността.
Дълго затворени банки, което може да се случи, ако гърците отхвърлят предложенията на кредиторите, пък ще окаже влияние и върху бизнеса, защото неговите пари също са в тази банкова система и това означава фалит на много предприятия. Населението и бизнесът няма да плащат данъци и оттам ще фалира и целият публичен сектор, очаква Радев.
Така финансовата криза ще прерасне в икономическа, а оттам в социална и политическа, прогнозира икономистът.
За него най-голямата грешка на гръцкото правителство ще бъде Гърция сама да излязе от еврозоната, което може да се случи, защото страната се нуждае от средства, а като част от валутния съюз Гърция няма да може да печата пари без разрешение от ЕЦБ.
Радев посочи, че управляващите южната ни съседка са дошли на власт с популистки обещания, които могат да бъдат изпълнени само при сериозен външен приток на пари, но с отказа да се подпише споразумение този източник на средства вече липсва.