fallback

Григор Сарийски: Гърция рискува да изпадне в безкрайна банкова ваканция

ЕЦБ и еврозоната далеч не функционират по начина, по който бяха замислени, заяви икономистът

09:31 | 02.07.15 г. 3

Ако Гърция не се споразумее с кредиторите, може да се стигне до безкрайна банкова ваканция. Това каза пред телевизия Bulgaria On Air икономистът доц. Григор Сарийски по повод развитието на ситуацията в южната ни съседка.

„Залогът е огромен както за Гърция, така и за еврозоната и неслучайно преговорите продължават толкова дълго време“, посочи той.

По темата за присъединяването на България към еврозоната икономистът заяви:  „Проблемът е, че за едни еврозоната  е майка, за други – мащеха. Ако погледнете случая с Гърция, когато започна програмата за изкупуване на ценни книжа, се изкупуваха ценни книжа от всички други държави, освен от Гърция. Това е една от причините да се стигне до стагниране на икономиката. Решенията на Европейската централна банка (ЕЦБ) не винаги са в подкрепа на всички членки на еврозоната. Подкрепата е за еврозоната като цяло, но не и за  страните членки“.

ЕЦБ и еврозоната далеч не функционират по начина, по който бяха замислени. В момента, в който започна да функционира еврозоната, при създаването на ЕЦБ, идеята беше за една независима институция, която няма да наводнява пазара с пари, няма да купува държавни ценни книжа. Натискът беше доста голям, бързо се намериха заобиколни пътища, допълни той.

Икономистът отчете още, че част от страните в еврозоната не изпълняват Маастрихтските критерии. „Това означава, че техните икономики изостават и отслабват по някакъв начин. Еврозоната не е създала дори механизъм за временно излизане на такива държави, тъй като трябва да бъдат предприети мерки за тяхното стабилизиране и в никакъв случай те не могат да останат членове на този съюз, при положение, че не изпълняват критериите“, допълни доц. Сарийски.

Той коментира и 18-те години, в които България е във валутен борд, като припомни, че Бордът стабилизира финансовата система на страната в момента на въвеждането му, но има и недостатъци – например страната няма самостоятелна парична политика. 

Вижте още във видеото:

Още видео материали можете да видите в сайта на Bulgaria On Air  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:16 | 12.09.22 г.
fallback