Задължителната регистрация по ДДС да става при достигнат оборот от 200 хил. лева, а не както досега – 50 хил. лева, предлагат от Реформаторския блок. Искането е записано в проект за промяна за Закона за данък върху добавената стойност, внесен в деловодството на Народното събрание.
Целта на промяната е облекчение за микро- и малките предприятия, които са понесли основния удар от икономическата криза, се казва в мотивите на депутатите.
Регистрацията по ДДС изисква повишаването на счетоводната отчетност – ежемесечни справки-декларации и дневници за покупките и продажбите по ДДС. Според Реформаторския блок при това положение много от търговци укриват част от приходите, за да избегнат задължителната регистрация.
Така промяната ще доведе не само до облекчаване на бюрокрацията за дребния бизнес, но и ще изсветли икономиката и реално ще доведе до повече постъпления от ДДС в бюджета. Ще бъде облекчена и работата на данъчната администрация, допълват още от Блока.
Депутатите са категорични, че с предложението си няма да засегнат интересите на компаниите, които искат да имат регистрация по ДДС дори и с оборот от под 200 хил. лева, защото законодателството в страната предвижда и доброволна регистрация.
Освен по отношение на оборота в предложението за промяна е вписано още и съкращаване на срока за произнасяне по заявление за регистрация по ДДС от 7 дни на 3 дни. Така общият срок за подаване на заявление за регистрация до произнасяне на Националната агенция за приходите (НАП) ще бъде 10 дни, а не както досега – 14 дни.
Икономическият министър Божидар Лукарски още през февруари заговори, че обмисля увеличаване на прага за регистрацията по ДДС. Според него обаче сумата от 100 хил. евро, каквато е в ЕС, е висока за българските стандарти и се обмисля какъв точно да бъде размерът на прага.