Плавното увеличение на възрастта за пенсиониране е най-добрият вариант за спасяване на системата, защото това е поносима стъпка. Това коментира в ефира на БНТ социалният министър Ивайло Калфин.
Припомняме, че вчера от социалното министерство предложиха като част от пенсионната реформа уеднаквяване на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените до 65 години, което ще бъде разтеглено във времето – до 2029 година за мъжете и до 2037 година за жените. Дава се възможност и за по-ранно пенсиониране, но с по-ниска пенсия (с 0,4% по-малко за всеки месец).
Днес в ефира на националната телевизия Калфин уточни, че през 2014 година средната възраст за пенсиониране в страната е била 57 години и 4 месеца, макар че по закон възрастта за пенсиониране е 60 години за жените и 63 години и 8 месеца за мъжете. Средно българите получават пенсия в продължение на 18 години и 4 месеца, показва статистиката на социалното министерство.
Калфин беше категоричен, че ведомството си поставя дългосрочна цел пенсията да бъде в размер на 70% от получаваната заплата.
Предложените промени не се приемат еднозначно, призна обаче Калфин. Представителите на работодателските организации не приемат предложената схема за увеличаване на пенсионните вноски, а синдикатите са против възрастта за пенсиониране, но не и срещу пакета от условия за пенсиониране от възраст и стаж.
Калфин призна, че по отношение на увеличението на осигуровките ще се търси и допълнителна подкрепа от парламентарните партии, защото ГЕРБ например е заложила в своята предизборна кампания да не бъдат повишавани данъци и осигуровки.
Социалният министър уточни, че публичните преговори по отношение на предложената реформа ще продължат и през април и се надява до началото на май вече да има съгласие между партньорите в Тристранния съвет по тях и законодателните промени да влязат в Народното събрание. Очакванията на Калфин са до лятната сесия на парламента пакетът да бъде приет.
„Ако нищо не се направи, смисълът от Националния осигурителен институт (НОИ) ще изчезне и пенсиите ще се поемат от бюджета”, каза социалният министър и допълни, че в този случай размерът на пенсиите ще зависи от развитието на икономиката.
За него призивите за замразяване на пенсионната възраст на сегашното ниво означават не замразяване на ниските пенсии, а дори намаляване на техния размер заради лошата демографска ситуация в страната. Предложението, което дава социалното министерство сега, е „лек вариант” и ако тази реформа бъде отменена от следващо правителство, трябва да има обяснение защо се работи в ущърб на гражданите, смята Калфин.
Социалният министър коментира и темата за минималната заплата и минималните осигурителни прагове в страната. Според него те не принуждават работодателите да гонят хора, защото малка част от тях работят на минимална работна заплата. Проблемът за него обаче е в някои региони на страната, в които доходите са много ниски.
Въвеждането на различна минимална заплата и различни прагове на осигуряване за отделните региони обаче ще бъде твърде „хаотична и трудна за управление система”, каза още Калфин.
Всичко за пенсионната реформа четете тук!
преди 9 години Виждаш ли докъде сме я докарали - едва ли не да се радваме, че умираме, че да имаме оправдание малко преди това да си починем като пенсионери (защото изглежда като млади сме се смачкали и смахнали от бачкане). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако открием хапче за безсмъртие няма да има пенсиониране. Ще работим вечно. Какъв кеф а :)). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ...На всичкото отгоре, според мен, това може да се случи даже и без хапче. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ами не, нали това казах - не е сигуно... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години в дългосрочен план всички сме мъртви :) нали знаеш ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ...Е, тогава ще възникнат други... :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Като споменаваш мерки за решаване на проблемите, малко в кръга на шегата, но ако продължа мисълта на Цветанка Ризова вчера от разговора й с Калфин, ако след 20 години бъде открито хапче за безсмъртие, всичките ни сегашни планове и притеснения ще трябва да отидат право на ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всички проблеми се решават като се вдигат осигуровките! А това, че военни, полицаи и стотици хиляди държавни служители се пенсионират на по 45 годишна възраст, а пък внасят осигуровки като трета категория! И после взимат 50 години максималната пенсия 840 лв. Защо Калфин не представи анализ колко от парите за пенсии се изплащат на пенсионери-бивши държавни служители! Най-вероятно 80%. Докато не се реформира този сектор, нищо няма да стане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Каквото и да говорите проблема не е икономически , а демографски и трябва с демографски мерки да бъде решен . "Реформите" на Калфин само кърпят положението и ефекта им ще се изчерпи много бързо ако не се внасят емигранти по около 20 хил годишно барем отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години На входа са разделени - около половината са от осигуровки (които да кажем отиват за пенсии за стаж) и половината са от бюджета (които да кажем отиват за социални плащания). отговор Сигнализирай за неуместен коментар