fallback

Ясен механизъм за повишаването на минималната заплата искат КТ Подкрепа и КРИБ

Дебатът е сериозен и не трябва да се фокусираме единствено върху отделните цифри, смята синдикалистът Димитър Манолов

09:05 | 31.03.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Увеличаването на минималната работна заплата трябва да става при ясен механизъм, не на парче, а държавата трябва да бъде медиатор в преговорите между представителите на синдикатите и работодателите по отношение на размера на заплатите.

Това коментираха в ефира на „Нова телевизия” Димитър Манолов, председател на КТ „Подкрепа”, и председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.

Нарастването на доходите, съответно минималната работна заплата, е кауза, поясни Димитър Манолов. Той допълни, че разговорът по темата трябва да е сериозен, а не да се фокусира единствено над това с какви цифри ще се увеличава заплатата годишно.

„Трябва да се постигне кохезията между доходи, цени и начин на живот с останалите страни в Европа”, каза Манолов и посочи, че коментираното в момента увеличение с 50 лева годишно няма да реши проблемите.

Той допълни, че държавата трябва да е "диригент" на дебатите, защото синдикатите и работодателите трудно могат да се разберат относно размера на заплатата.

Увеличаването на минималната работна заплата не притеснява членовете на КРИБ, категоричен беше от своя страна Кирил Домусчиев. „Едва ли имаме работници на минимална заплата”, поясни той, като добави, че увеличението трябва да се прави с ясен механизъм.

Домусчиев призова минималната работна заплата да бъде отвързана от фиска и посочи, че в момента има повече от 100 такси и глоби, които са обвързани с размера на заплатата.

Двамата направиха и коментар по отношение на очакваните днес предложения на социалния министър Ивайло Калфин за реформата в пенсионната реформа. „Дебатът не се състоя така, както се очакваше – той не беше експертен”, посочи синдикалистът.

Според него няма да има ясно решение за пенсионните вноски по втория стълб, които предизвикаха недоволството на обществото в началото на годината.

Кирил Домусчиев беше категоричен, че първо трябва да се запушат всички пробойни в системата и едва тогава да се мисли за увеличение на осигуровките. „Увеличението на осигурителните вноски е много лош знак за обществото и бизнеса и не трябва да бъде допускано”, каза той. 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:04 | 12.09.22 г.
fallback