Приходите в бюджета към 24 март 2015 година са с 820 млн. лева повече спрямо същия период на 2014 година, отчете финансовият министър Владислав Горанов по време на Министерския съвет днес.
От публикуваната стенограма след края на заседанието става ясно обаче, че все още не е изпълнена целта за балансиран бюджет, но се правят усилия да се „отвоюва територията на държавата“. Горанов посочва, че досега усилията да се върне усещането, че има държава, дават резултат, но макар и събраните в повече приходи да изглеждат значителна сума - „имаме да пълним дупка от 2,5 млрд. лева“.
Според финансовия министър се връща доверието и на инвеститорите и очаква утре (26 март) по сметките на българското правителство да се извършат плащанията на 3,1 млрд. евро от последните три емисии облигации.
Лихвата по тях е средно 2,55% и емисиите се оценяват много добре от пазара, посочва още Горанов пред своите колеги.
Същевременно от МФ поясниха за Investor.bg, че насроченият за 23 март (понеделник) аукцион за продажбата на 10,5-годишни държавни ценни книжа на вътрешния пазар е бил отменен предвид емисията еврооблигации на международните пазари. В съобщение на сайта на Българска народна банка става ясно, че ведомството е уведомило за това първичните дилъри.
С 1,5 млрд. евро от набраните през миналата седмица средства ще бъде погасен заемът от ноември 2014 година, използван за ликвидна подкрепа за Фонда за гарантиране на влоговете. Останалата сума ще бъде използвана като буфер, става ясно още от думите на финансовия министър.
Премиерът поставя амбициозната цел до края на годината приходните агенции да съберат с 1,5 млрд. лева повече спрямо 2014 година. Така ще бъдат покрити „дупките от „експеримента Орешарски“, посочва още той.
Резултатът от по-добрата работа на данъчните и митническите служители е отчетеното увеличение на продажбите на бира с 30%, на горива – с 67-68%, както и ръст на продажбите на цигари в първите месеци на годината, посочва премиерът Бойко Борисов.
По време на коментарите за приходите в бюджета Борисов напомня и за промените в Закона за банковата несъстоятелност, извършени в края на миналата седмица.
„Факт е, че всички политически партии показаха зрялост, показаха, че единственият начин да отговорим на законното бавене в съда на обявяването на банката във фалит, е назначаването на синдици“, пояснява още премиерът.
За него временните синдици, които ще бъдат назначени в КТБ, ще анализират цесиите и сделките с имуществото на банката, за да бъдат защитени интересите на държавата като кредитор.
По последни данни на Министерството на финансите Фондът за гарантиране на влоговете е изплатил 3,544 млрд. лева на вложителите в КТБ, които имат депозити до гарантирания лимит от 196 хил. лева.