Щетите за икономиката ще надхвърлят в пъти сумата на баланса на Корпоративна търгвоска банка (КТБ). Това мнение изрази финансистът Емил Хърсев в Сутрешния блок на Bulgaria On Air. Той смята, че е логично назначаването на временен синдик в банката да е станало още в момента, в който бе поискано откриване на производство по несъстоятелност.
„Още когато банката беше поставена под особен надзор, един комитет от експерти, събран на доброволни начала, предупреждавахме, че вижданията за мека, лека и евтина несъстоятелност са твърде общи, а щетите за икономиката ще надхвърлят в пъти сумата на баланса на КТБ. Защото не само в тази банка, в това предприятие, ще настъпят вредни резултати, но и в много сектори, които тя обслужва“, заяви финансистът.
Във връзка със случващото се с „Дунарит“ той подчерта, че поради промени в международната конюнктура, „благоприятни за сектора на военната промишленост, той е все още жив“.
„След поставянето на КТБ под специален надзор в света наблюдаваме едно екстремално търсене на продукцията на тези заводи. Това позволи те да оживеят“, каза Хърсев за отражението на фалита на КТБ върху индустрията и допълни, че никой не можеше да очаква ръст на търсенето през лятото на миналата година.
Той коментира работата на Българска народна банка и критиките на Европейската комисия. Според него са абсолютно незаслужени опитите за обиди и вменяването на вини на управление „Банков надзор“ на централната банка, включително и от Европа, визирайки последния доклад на Брюксел.
„Няма никакво основание да се иска оставката на Иван Искров“, добави в тази връзка Хърсев.
В разговора бе засегнат отказът на Софийски градски съд да назначи синдик по искане на Фонда за гарантиране на влоговете, предвижданите експресни промени в Закона за банковата несъстоятелност и стойността на активите на КТБ след отнемането на лиценза й.
„Всички активи на земята се отчитат в балансите по някакви оценки и тези оценки се променят“, коментира той факта, че за три месеца активите на КТБ са спаднали с близо 1 млрд. лв. „За мен е абсолютно логично назначаването на временен синдик от момента, в който изобщо бъде поискано откриване на производство по несъстоятелност. Поне така е във всички законодателства в Европа, долколкото са ми познати.“
Макар и фактът, че Законът за банковата несъстоятелност се използва сравнително малко, да е щастлив, то от друга страна рядкото прибягване до клаузите на този закон се оказва празнина, добави Хърсев. „Поне такова изглежда решението на съда по несъстоятелността, който реши, че няма основане към този момент да бъде назначен синдик в банката.“
„Прихващанията са едно нещо, а вредите – съвсем друго“, коментира Хърсев относно вероятността чрез прихващанията да са причинени вреди за кредиторите на останалата без лиценз банка. „Прихващанията са основно субективно право. Това е право на всеки един икономически субект при условията на Закона за задълженията и договорите.“
„Прихващания, извършвани след отнемането на лиценза на КТБ, могат да бъдат атакувани юридически, но въпросът е доколко основателно е това“, посочи финансистът. Той е уверен, че квесторите едва ли са допуснали нарушения на законите, но добави, че всеки може да греши.
Целия разговор с Емил Хърсев можете да видите във видеото
Още видеа гледайте на сайта на ТВ Bulgaria On Air
Свързани компании: