fallback

Банките стартират 2015 г. с месечна печалба от 121 млн. лв.

Финансовият резултат на 28-те кредитни институции през януари е с 66% оп-голям от този, реализиран в първия месец на миналата година

17:57 | 27.02.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След като през 2014 г. банковата система отбеляза втория пореден годишен ръст на печалбата си от финансовата криза насам, банките започват новата година с печалба от близо 121 млн. лв. Финансовият резултат на 28-те кредитни институции е с 66% по-голям от този, реализиран в първия месец на миналата година.

Спрямо декември 2014 г. активите на банковата система се увеличават с 1,2 на сто, или с 1 млрд. лв., до 86,16 млрд. лв., показват данните на Българска народна банка (БНБ). През месеца с 38 млн. лв. намаляват паричните средства в касите на банките, а със 113 млн. лв. - инвестициите в ценни книжа в резултат на настъпил падеж на държавни ценни книжа.

Динамиката в активната страна на общия банков баланс се обуславя и от нарастването на вземанията от банки с 1,5 млрд. лв., или с 13,8%, посочват от централната банка в своето прессъобщение, придружаващо надзорните отчети на системата. Статистиката вече показа свиване на фирмените кредити и на експозициите на дребно, което се отразява допълнително на общите активи.

През януари балансовата позиция „Кредити и вземания“ възлиза на 61,8 млрд. лв., като от БНБ поясняват, че пряко сравнение с досегашната позиция е некоректно поради настъпилите промени в отчетността. Разходите за обезценка на активите в края на януари са 13 млн. лв.

Растежът на привлечените средства в банковата система през януари се дължи изцяло на резиденти. В първия месец на годината домакинствата внесоха 779 млн. лв. в банките – малко повече в сравнение с отчета на паричната статистика.

През януари нетният лихвен доход на банките, изчислен като разлика между приходите от лихви и разходите за лихви, възлиза на 227,937 млн. лв. Показателят е висок поради ниските разходи за лихви, извършени през месеца. Лихвите по депозитите са един от тези разходи, но ставките вече приближават 2% и поради тази причина оказват благоприятно въздействие върху показателя.

Важно е да се отбележи, че ликвидната позиция на банковата система продължава да се засилва. Към 31 януари 2015 г. ликвидните активи на банките достигат 23,7 млрд. лв., като са с 1,5 млрд. лв. повече спрямо края на 2014 г. и с 2,7 млрд. лв. повече в сравнение с края на септември, както отчита БНБ в свето тримесечно издание „Банките в България“.

Тенденцията за ръст на ликвидните активи започна през втората половина на миналата година вследствие на ситуацията с Корпоративна търговска банка. По всичко личи, че трендът се пренася и в новата година. Въпросите са докога ще продължи, от какво е обусловен и дали няма да потисне печалбите на банките.

БНБ дава частичен отговор, като посочва, че „нарастването е в резултат на съществения растеж на средствата по разплащателни сметки“. В резултат коефициентът на ликвидност, изчисляван по Наредба № 11 на БНБ, се повишава до 31,78%. За сравнение - в края на 2013 г. показателят бе 26,4%.

Банките приключват 2014 г. добре капитализирани. Към 31 декември 2014 г. коефициентът на обща капиталова адекватност на банковата система е 21,95%, съотношението на базовия собствен капитал от първи ред е 19,51%, а на капитала от първи ред – 19,97%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:08 | 12.09.22 г.
fallback