Осигурителните вноски на младежите, които през тази година са започнали работа за пръв път в своя живот, вече са постъпили в Националния осигурителен институт (НОИ). Това разкриха представители на пенсионно-осигурителните компании по време на семинар, посветен на промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО) и въздействието им върху пенсионната система и икономиката на страната, организиран от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО).
Това вече е така заради влезлите в сила от 1 януари 2015 г. промени в КСО, които дават възможност на започващите за пръв път работа в рамките на 12-месечен срок да изберат дали да се осигуряват във втория стълб на пенсионната система или изцяло в първия. Това се случа на фона на твърденията, че промените не са влезли в сила и не действат.
„Лъжа е, че промените в КСО в тази част, не действат“, коментира главният изпълнителен директор на ПОД „Алианц България“ София Христова. Тя допълни, че, ако младежът изпусне 12-месечния срок, в който може да заяви дали иска да се осигурява в универсален пенсионен фонд (УПФ) или изцяло в първия стълб, „той остава доживот в НОИ“.
Като цяло срокът за внасяне на вноските в Института е 25-о число на всеки месец, следващ месеца, за който се отнасят.
Христова посочи, че от 25 февруари 2015 г. първите вноски на младежите са вече в НОИ, като до 24 февруари 2016 г. те имат време да направят своя избор дали да останат там.
„Всеки месец забавяне води до пропуск на доходност от потенциални инвестиции на средства във втория стълб“, изтъкна тя.
Всички участници в семинара посочиха, че на тази възраст младежите не се интересуват много от пенсионно осигуряване и ги определиха като „първите жертви“ на този закон.
„Ще се опитаме да опазим младежите, но няма сила, която да накара млад човек да мисли за пенсионното си осигуряване. Но все пак много от тях обърнаха внимание“, отговори Христова на въпрос дали пенсионните дружества ще проведат разяснителна кампания за ползите и негативите за младите хора.
„Много младежи са започнали да се осигуряват, след като са чули, че парите им ще отидат в държавата“, допълни директорът на Алианц България.
Според участниците в семинара, ако не се промени нищо в КСО, всичко ще отшуми до три месеца и никой няма да предупреди младежите за това, което следва.
Поради това изпълнителният директор на ПОК „Доверие“ Даниела Петкова заяви, че дружествата ще сезират омбудсмана на Република България Константин Пенчев.
„Ще сезираме омбудсмана, но като физически лица. При него има хиляди жалби във връзка с този закон“, каза Петкова. По нейни думи Пенчев е дал срок до 31 март 2015 г. да се проведе дискусия по повод на приетите в края на миналата година изменения в КСО.
„Ще го уведомим, че каквито и впечатления да се създават, че се води дискусия, в нито една не се коментира точно тази точка от закона. Коментират се другите промени, свързани с гаранционния фонд, с намаляването на таксите и други“, аргументира се Петкова. Тя визира най-вече дискусиите в социалната и бюджетната комисии в Народното събрание и новосъздадената временна комисия, която да оцени дейността на пенсионните компании.
Директорът на ПОК „Доверие“ е категорична, че „ако няма обществено съгласие, Пенчев ще сезира Конституционния съд“. А едно от заключенията на семинара, проведен от БАДДПО, е, че промените в КСО противоречат на Решение 7/2011 на Конституционния съд, което определя солидарният и частният стълб като допълващи се, а не като конкурентни.