Цената на правителството трябва да се мери не чрез обема на дълга, който поема, а чрез обема на дефицитите му, заяви министърът на финансите Владислав Горанов в предаването "Панорама" по БНТ.
Дългът от 8 млрд. евро е необходим, за да можем да си плащаме сметките като държава. Лесно се вижда, че в периода 2015-2017 г. 6 млрд. евро вече поет дълг трябва да се погаси. Останалата част са дефицитите за периода, каза той.
Това не са нови пари, подчерта министърът. Не сме сложили в сметката и вече разплатени падежи. От този договор няма последствия освен такса, ако поемем дълг, което не е задължително.
Трябва да търсим пари от някъде, за да покриваме дупката в бюджета. Ако не искаме дефицит, трябва бързо да режем разходната част, посочи Горанов.
В края на 2014 г. поканихме 19 банки с конкретни параметри, като им казахме, че нямаме време за дълга процедура на международните пазари, а ни трябва мостово финансиране, припомни той.
Въпросните 4 банки дадоха най-добри условия и изразиха също така готовност да съдействат за една средносрочна програма за финансиране на правителствата, уточни министърът.
През 2014 г., когато искахме разрешение от НС да сключим сделка за 1,5 млрд. евро, имаше планове именно за таква средносрочна финансова програма за посредничество по управлението на дълга, отбеляза той.
Нямам притеснения за имиджа и капацитета на HSBC. Обвиненията срещу банката са за периода 2005-2007 г., каза Горанов.