Реалната доходност, разпределена по партидите на осигурените лица в пенсионните фондове за периода 30.03.2002-30.09.2014 г., е положителна - в размер на 5,56% за периода или 0,464% годишно.
Това се казва в отворено писмо на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) по повод изнесената според нея невярна информация от КФН по време на заседанието на Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание през миналата седмица.
Припомняме, че по време на заседанието КФН представи информация, според която за последните десет години средната реална доходност на УПФ е минус 0,16 на сто на годишна база, а за периода е минус 1,75 на сто.
Според асоциацията изчислената "реална доходност" от КФН е за периода от 2004 г. до края на 2014 г. и не обхваща целия период на съществуване на универсалните пенсионни фондове, за който средствата на осигурените лица са управлявани и върху тях е начислявана и отчетена доходност.
Освен това зам.-председателят на КФН Ангел Джалъзов признава, че при правенето на изчисленията е използвана остаряла методика и тепърва КФН ще приеме нова такава. Според БАДДПО това означава, че в конкретния случай данните, изнесени от КФН, се употребяват политически, за да се потвърди вече зададена политическа теза, че средствата на осигурените лица се управляват лошо, а не за търсене на обективната истина за реалните резултати от дейността.
Разминаванията в данните за доходността на фондовете се дължат не само на различната методика на изчисления, но и на различни периоди на измерване. Поради това данните не могат да бъдат съпоставими, смятат от асоциацията.
„Смущаващ е фактът, че на заседанието на Комисията по бюджет и финанси на НС не бяха поканени представители на пенсионноосигурителните компании, което говори за липса на прозрачност и желание за диалог, в който ние сме готови да участваме. Такъв подход не е в интерес на българските граждани и не гарантира прозрачно провеждане на промените в пенсионната система“, завършва писмото.
Всичко по темата четете тук