Държавната пенсионна система е фалирала и не може да бъде реанимирана, пише в свой анализ за в-к „Сега“ счетоводителят и финансов консултант Румен Обрешков.
По думите му приказките, че само пенсиите от НОИ са сигурни и гарантирани, са политически басни и синдикални залъгалки. Те се опитват да убедят потребителите, че е възможна държавна преразпределителна система, която ще се пълни от по-малко от 1 милион работещи в частния сектор, а милиони пенсионери ще получават високи пенсии. Който вярва, че това е постижимо, не е наивник, а глупак, пише Обрешков.
Според него проблемите на разходопокривната система са генетични. Когато е била въведена от Бисмарк в Германия в края на ХIХ век, на трима пенсионери са се падали по 100 работещи, като при това средната продължителност на живот тогава е била 45 години, а правото на пенсия се е придобивало при навършване на... 65 години.
„Ако пренесем пропорциите от онова време в Германия днес, за България, излиза, че за да функционира системата, трябва да се пенсионираме на 80-85 години. Просто сегашната демографска ситуация е коренно различна, а конкретно България е в най-незавидното положение в ЕС. В момента 100 осигурени лица издържат 76 пенсионери. А през 2060 г. 100 работещи ще трябва да осигуряват пенсиите на 109 пенсионери. Това са официални данни от актюерските разчети на НОИ“, пише авторът.
Финансовият консултант припомня, че и в момента се налага държавният бюджет да покрива над 50% от сумата, която е необходима за пенсии, като така излиза, че пенсионната система вече е фалирала и от години се поддържа на изкуствено дишане. Според Обрешков българската държава неведнъж е лъгала пенсионерите. Така например след 9 септември 1944 г. се национализират пенсионните фондове, а това се е случвало и в по-нови времена - осигуровките на работилите по времето на социализма липсват. Е как тогава потребителите да вярват на гаранциите, които дава държавата днес?
Реално горчивата истина е, че на колкото и да се осигурява даден потребител в момента в държавната пенсионна система, никой не може да му каже каква точно пенсия ще получава. Защото парите за пенсии се осигуряват от работещите, които плащат данъци и осигуровки. Средствата, които влизат като пенсионни вноски в Държавното обществено осигуряване за цяла година, стигат за плащането на пенсиите за малко над пет месеца. Ето защо се налага бюджетът да превежда допълнително милиарди левове за останалите месеци. При това говорим за ситуацията в момента, когато населението на България е около 7 млн. души, пише още финансовият консултант
На този фон според Обрешков политиците добавят нови черни щрихи и се готвят да "поощрят" хората да внасят осигуровките си за старини в НОИ вместо в частни фондове без никакви гаранции, че ще има кой да плаща пенсиите им, когато му дойде времето. Обаче се оказва, че мантрата "държавата гарантира" е несъстоятелна, защото и в момента има 736 000 българи, които вземат едва 155 лева пенсия. Ако към тях се добавят и тези с до 250 лева пенсия, излиза, че повече от половината пенсионери получават подаяния.
Но въпреки това по думите на Обрешков има нещо много положително във всичко това - атаката срещу частните фондове е отприщила дебата за фалиралата държавна пенсионна система. Според него сега е моментът да се постави твърдо въпросът за истинския избор - който иска само в НОИ, който иска - само в частен фонд, а който иска - и в двете, пише още Обрешков, цитиран от "Сега".