fallback

БНБ: Ликвидната позиция на банките показа устойчивост след натиска в края на юни

Повишената несигурност, фирмената задлъжнялост и понижената склонност на банките към поемане на риск ограничават растежа на кредитирането, смятат от банката

18:33 | 23.12.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

По-ниските разходи за лихви, по-високата печалба от финансови активи и пасиви и по-малкият размер на отчетените разходи за амортизация и провизии са сред основните фактори, които имаха положително влияние върху печалбата на банките през второто тримесечие на 2014 г.

От друга страна намаляващите лихвени приходи, динамиката в качеството на кредитите, по-ниският размер на другите оперативни приходи и на нетните валутни разлики, както и по-високите административни разходи и по-големият размер на отчетените обезценки са факторите, които имаха ограничаващо влияние върху способността на кредитните институции да генерират добра доходност през второто тримесечие на годината.

Това изтъква Българска народна банка (БНБ) в своето тримесечно издание „Банките в България“ , което се подготвя от управление „Банков надзор“.

В периода от началото на годината до 30 юни финансовият резултат на банковата система бе сходен с този година по-рано. За шестте месеца финансовите институции спечелиха 332,1 млн. лв., въпреки че само през юни изгубиха 32 млн. лв.

Възвръщаемостта на активите (ROA) беше запазена спрямо юни 2013 г. на 0,77%. Нивото на възвръщаемостта на балансовия капитал (ROE) се подобри до 6,3% поради по-високия темп на нарастване на финансовия резултат в сравнение с този на акционерния капитал и резервите, отчитат от централната банка.

Според банкерите в края на второто тримесечие ликвидната позиция на банковата система е показала устойчивост, имайки предвид, че след силния ликвиден натиск Корпоративна търговска банка АД (КТБ) и нейната дъщерна банка „Виктория“ бяха поставени под специален надзор.

През периода от БНБ наблюдават динамика при депозитната база с различна степен на сериозност и при други кредитни институции, но въпреки стресовата ситуация банковият сектор продължи да изпълнява гладко функцията на финансово посредничество.

Принос за запазване на стабилността на банковата и на финансовата система през периода имаха изградените през годините ликвидни буфери. Капиталовата адекватност остана висока, отбелязват от БНБ.

„Въпреки събитията през последните десет дни на юни ликвидната позиция на банковата система остана висока. Нямаше съществена промяна и в останалите характеристики на икономическата среда. Запази се доминиращата роля на кредитния риск, условията за увеличаване на доходността останаха ограничени поради неблагоприятните бизнес възможности, а нивата на адекватност на капитала бяха запазени стабилни“, пише в изданието на БНБ.

До 30 юни няма съществена промяна в пазарните дялове на местните и на чуждестранните банки и клонове. Пазарният дял на местните банки бе 30,5%, а на дъщерните банки от Европейския съюз – 62%. Дяловете на клоновете на банки от и извън ЕС в общите активи бяха съответно 6,1% и 0,1%.

Дъщерните банки с произход извън ЕС запазиха пазарния си дял на 1,3%, посочват от БНБ.

Графика: БНБ

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:25 | 14.09.22 г.
fallback